HASAN PAŞA HANI DİYARBAKIR

Bu Foruma Tarihi Eserler, Camiiler, Köprüler, Tarihi Binalar Gibi Konuları Açabilir Resim Ekleyebilir ve Yorum Yapabilirsiniz.

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

HASAN PAŞA HANI DİYARBAKIR

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 03 Tem 2009, 23:29

Youtube
<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/emSeXr0Frw8&hl ... ram><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/emSeXr0Frw8&hl=en&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/youtube]
DİYARBAKIR Ulu Camii'nin tam karşısındadır. Osmanlı­lar dönemi 3. Valilerinden Vezirzade Hasan Paşa tarafından 1572-1573 yıllarında yaptırılmıştır.
Resim
Eskiden kervanlarla yol alanların uğrak yeri olan bu handa konaklanılırdı.

Hasan Paşa Hanı,Gazi Caddesi’nde Diyarbakır Ulu Camii’nin Doğu girişi karşısındadır.1572-1575 yılları arasında Sokollu Mehmet Paşa’nın oğlu Diyarbakır Valisi Vezirzade Hasan Paşa tarafından yaptırılmıştır.Basık kemerli bir kapıdan beşik tonozlu bir kısma,buradan da hanın avlusuna çıkılmaktadır.Avlunun ortasında altı sütunlu, bezemesiz bir şadırvan bulunmaktadır.
Resim
1612 yılında Diyarbakır’ı ziyaret eden Polonyalı Simeon,seyahatnamesinde hanı şu sözlerle anlatmıştır.”Şehre indikten sonra Hasan Paşa Hanı’na indim.Muazzam kagir bir bina olan hanın 500 beygiri barındırabilen yeraltında iki büyük ahırı,çok güzel bir havuzu,üç kat üzerinde birçok kagir odaları vardır.” Evliya Çelebi de bu yapıdan söz etmiş ve “Kale misali Hasan Paşa Hanı gayet metin ve müstahkemdir.”demiştir.
Resim
Hasan Paşa Hanı’nın ilgisizlik ve bakımsızlıktan zamanla harabeye döndüğünü vurgulayan, yaklaşık iki yıl kadar süren restorasyonunu yapan Andok İnş.San.ve Tic.Ltd.Şt yetkililerinden Yahya_(?) sadece konaklayan kervanlara ait hayvanların barındığı bodrum katından (şimdi kitapevi ve lokanta olarak kullanılıyor) onlarca ton çamur ve moloz çıkarıldığını belirtiyor.
Resim
Restorasyonda Muğla’dan getirtilen çeşitli malzemelerin (sönmemiş kireç,hayvan kılı,öğütülmüş taş tozu vb.) karışımından özenle hazırladıkları Horasan Harcı da denilen bir harç kullanılmış.Bu harç hem yapının orijinal dokusuna uygunluğu hem de binlerce yılı bulan ömrü ile sağlamlığından dolayı tercih edilmiş.Yapının kimi bölümleri silme de denilen bir zımparalama işlemine tabi tutulmuş sadece.
Resim
Handa günümüzde telkari işi süs eşyasından antikaya kadar çeşitli eşya satan dükkanların yanı sıra lokanta ve cafelerle bir kitapevi de mevcuttur.Hemen her yaştan insanın uğradığı han Diyarbakır'ın tarihi ve turistik yapıları arasında yer almaktadır.

Resim
Sitemizde Tarihi eser alım satımı yapılmamaktadır... Eser resimleri yayınlanmamaktadır...
Bulduğunuz emareleri bağlı olduğunuz Müze müdürlüklerine teslim ediniz.. Tarihi eser kaçakçılarından uzak durunuz kesinlikle internet ortamında sizleri suça teşvik edenlerden uzak durunuz.

Kullanıcı avatarı
ERSAGUN
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Re: HASAN PAŞA HANI DİYARBAKIR

Okunmamış mesaj gönderen ERSAGUN » 04 Tem 2009, 01:04

Girişte sağdan zemine inen restorantta yemek yemenizi tavsiye ederim yaz aylarında... Doğal kilimanın bundan güzeline rastlamadım...

Gönül Dünyasına Gidip Dönenlerden Sor Beni,
Belki Aktır Belki Kara Tutar Söyler Der Beni,
Muhabbetin Sofrasında Kurduk Büyük Kaleyi,
Şu Nefsime Fırsat Verme Fırsat Bulur Yer Beni...

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 04 Tem 2009, 01:10

ERSAGUN yazdı:Girişte sağdan zemine inen restorantta yemek yemenizi tavsiye ederim yaz aylarında... Doğal kilimanın bundan güzeline rastlamadım...

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Sitemizde Tarihi eser alım satımı yapılmamaktadır... Eser resimleri yayınlanmamaktadır...
Bulduğunuz emareleri bağlı olduğunuz Müze müdürlüklerine teslim ediniz.. Tarihi eser kaçakçılarından uzak durunuz kesinlikle internet ortamında sizleri suça teşvik edenlerden uzak durunuz.

ANGARALI

Okunmamış mesaj gönderen ANGARALI » 09 Tem 2009, 22:07

:) :D ABİ BIRAK YEMEK YEMEYİ BEN BURAYA BAKA BAKA DOYARIM ŞU ESERE BAKİN EYYY DOSLAR.NE SANAT,NE ZARAFET BU HAYRET HAYRET.
ANKARADA 1500 İLE 2000 YILLIK HUN İZLERİ BULUNDU

http://www.definem.org Ana Sayfamızdaki Define İşaretlerimize Yorumlarınızı Bekliyoruz.

“TARİHİ ESERLER, ANADOLUDAKİ TARİHİ YAPILAR” sayfasına dön