Mağara..

Bu Forumda Mağaralar Hakkında Bildiklerimizi, Gördüklerimizi Paylaşabilir, Mağaralarla İlgili Resimler ve Videolar Ekleyebilir, Yorum Yapabilir ve Soru Sorabilirsiniz

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

osmankura
Mesajlar: 3
Kayıt: 06 Tem 2009, 12:57

Mağara..

Okunmamış mesaj gönderen osmankura » 06 Tem 2009, 14:17

merhaba sizlere fotoğraflarını gönderdiğim mağarayı incelemenizi istiyorum. bu mağara doğu anadoluda köyümüzün yakınlarında bir yerde. mağara hangi dönemde yapılmış belli değil. köyümüz tam emin olmamakla birlikte daha önce hristiyan yerleşimi olabilir, bizimkiler köye sonradan göç etmişler. fakat köyde daha önceden yerleşim olduğunu gösteren (tek yer hariç) bir kalıntı yok. O tek yerde yaşlılar 80-90 yaşında olanlar orda duvar kalıntılarının olduğunu söylüyorlar. ve kilise diyorlar. şimdi o kalıntılarda yok olmuş. geriye kalan düz bir yer. ama kilise olamayacak kadar küçük bir alan tahminen 15-20 m2. yine yaşı 90 civarında olanlar orda küçükken oyun oynadıklarını boncuk vb. şeyler bulduklarını söylüyorlar.
mağara hakkında define bulunduğuna dair çok söylendi var. mağara tabanında, daire şeklinde 50-60 cm kazılmış birkaç tane çukur var. bunlar önceden yoktu büyük ihtimalle define olduğunu düşünenler kazmıştır.
daha önce babamların anlattığına göre mağaranın önünde topraktan küçük cam şişeler çıkarmış. gözyaşı şişesi olma ihtimali yüksek. dediğim gibi köye defineciler arada bir uğruyorlarmış. bu arada bölgede benzer başka mağara yok. mağara bölgeye hakim bir tepede. zemini kaya fakat kazılabiliyor. 30m2 felan. yerden 5 metre kadar yüksekte, tırmanarak çıkıyorsunuz. bir odasının zemini toprak, ve burası baharda su doluyormuş.
Burada define bulunma ihtimali varmıdır.

Resim


Resim


Resim


Resim


Resim


Resim


Resim


Resim

Cevapla

“MAĞARALAR” sayfasına dön