HİTİT KRAL KAYA MEZARI

Defineci Arkadaşlarımızın Elinde Görsel Açıdan Güzel Tarihi Fotoğraflar Var, Yorum Beklemediğiniz İlginç, Tarihi veya Doğa Fotoğraflarını Bu Forumda Paylaşabilirsiniz.

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

Kullanıcı avatarı
zoodyaag

HİTİT KRAL KAYA MEZARI

Okunmamış mesaj gönderen zoodyaag » 15 Ağu 2010, 16:29

Resim
нєя ѕαвαн ∂üηуα уєηι∂єη кυяυℓυя!нєя ѕαвαн şαятℓαя уєηι∂єη σℓυşυя!нєя gє¢є кα∂єя ιнтιмαℓℓєяι уєηι∂єη ∂üzєηℓєя.

Kullanıcı avatarı
SEYRANİ
YÖNETİM
YÖNETİM

Re: HİTİT KRAL KAYA MEZARI

Okunmamış mesaj gönderen SEYRANİ » 15 Ağu 2010, 21:38

çok güzel bir gügür
mezar nerde?
HER LAFA BİR CEVAP VERİRİZ MUTLAKA DA
ÖNCE ADAMA BAKARIZ ADAMMII DİYE SONRA DA LAFA BAKARIZ

Kullanıcı avatarı
zoodyaag

Okunmamış mesaj gönderen zoodyaag » 16 Ağu 2010, 18:59

KONYA EREĞLİ İLÇESİ İVRİZ KÖYÜNDE
нєя ѕαвαн ∂üηуα уєηι∂єη кυяυℓυя!нєя ѕαвαн şαятℓαя уєηι∂єη σℓυşυя!нєя gє¢є кα∂єя ιнтιмαℓℓєяι уєηι∂єη ∂üzєηℓєя.

Kullanıcı avatarı
SEYRANİ
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SEYRANİ » 16 Ağu 2010, 19:17

YOK ONU İLİNİ SORMADIM GÜZEL KARDEŞM MEZARI RESİMDE GÖREMEDİM DEDİM

Kullanıcı avatarı
zoodyaag

Okunmamış mesaj gönderen zoodyaag » 17 Ağu 2010, 15:48

ÜZERİNDE DURUYORUM MEZARIN GİRİŞİ AYAKLARIMIN ALTINDA
Resim

Kullanıcı avatarı
CJ2609

Okunmamış mesaj gönderen CJ2609 » 18 Ağu 2010, 16:53

buraya 5 yıl önce gitmiştim...güzel bir yer...üzüm salkımlarının oradan müjdesi alınmış...mezarı dediğin yerde...halka açık biryer sol çaprazında tepelerın arasında bir çok açılmış mezarlar yer alıyor...en güzelide dibindeki buz gibi kaynak suyu...paylaşım için teşekkürler...

kolay gelsin...
herkeze saygılar....
xxxcjxxx

Kullanıcı avatarı
SEYRANİ
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SEYRANİ » 18 Ağu 2010, 17:08

heee pardon pardonn

Kullanıcı avatarı
SEYRANİ
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SEYRANİ » 18 Ağu 2010, 17:10

ha bu arad niye açmadınız mezarı hitit kral mezarı varya hani derler ya 7 sülanene yeter die işte oyle bişey olur hemen açın bence yawwww

Kullanıcı avatarı
zoodyaag

Okunmamış mesaj gönderen zoodyaag » 19 Ağu 2010, 14:02

seyrani üstad 2800 yıldır kimse açmamış bizmi açacaz .Mezar köyün tam ortasında jandarma hergün devriye atıyo mezarın kabartma resmindende anlaşılır dışındaki heykeller böyleyse içindeki altın heykelleri tahmin edebiliyorum.Bana sadece bu muazzam esere saygı duymaktan başka birşey kalmıyor.medeniyetler beşiği Anadoludan güzel bir eser sadece ama bizim insanımız bilinçsiz mirasına sahip çıkan cinsten değil.İçip içip bu esere ateş eden bir şahsiyet yüzünden bu kültür mirası zarar görmüş Tarhundasın burnu kırılmış mermi sonucu 2800 yıldır kimse bişey yapmamış bu esere uzay çağı insanın yaptığı cahilliği duyuyoruz.CJ2609 usta oraya kadar gidipte buz gibi o kaynak suyunu tam çıktığı yerden içmeden beyaz kiraz yemeden gelmek düşünülemez tabiki birde buraya giderken yol üstündeki 3 tane tümülüsüde görmüşsündür heralde üstad.Birde yarım bilgi vermek istemem eser hakkında ve yazılan hititce yazıların çevirisinide vereyim.

Resim

DÜNYANIN İLK VE TEK TARIM KAYA ANITI BU HİTİTLERE AİT M.Ö 800 YILLARINDA YAPILMIŞ SOLDAKİ HİTİTLERİN BOLLUK VE BEREKET TANRISI TARHUNDAS BELİNDEKİ ÜZÜM SALKIMLARI BEREKETİ ELİNDEKİ BAŞAKLAR BOLLUĞU ASASIDA ONUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ YANİ TANRI OLDUNU BELİRTMEKTEDİR SAĞDAKİ İSE TUVANA KRALI VARPALAWAS ELBİSESİ ÜZERİNDEKİ SÜSLÜ TAŞLAR ONUN ZENGİNLİĞİNİ ÜSTÜNLÜNÜ YANİ KRAL OLDUĞUNU BELİRTMEKTEDİR.ELİNDEKİ KADEHTE ŞARAPLA TARHUNDASA TAPINDIĞINI ONA KADEHİ SUNUŞUNU ANLATIYOR ANITTAKİ RESİM BİR DİNİ AYİN SIRASINI KONU ALARAK TASVİR EDİLMİŞ TARHUNDASIN ÜSTÜNDE VE VARPALAWASIN ARKASINDAKİ HİTİTÇE YAZILARDA ŞÖYLE YAZMAKTADIR: BEN HAKİM VE KAHRAMAN TUVANA KRALI VARPALAWAS SARAYDA BİR PRENS İKEN BU ASMALARI DİKTİRDİM TARHUNDAS ONLARA BEREKET VE BOLLUK VERSİN YAZMAKTADIR. AYNI ZAMANDA KRAL VARPALAWASIN KAYA MEZARIDIR..

Kullanıcı avatarı
SEYRANİ
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SEYRANİ » 19 Ağu 2010, 14:36

zoodyaag kardeşim orası mezar degil bak hititler yagmacı bir kavimde kimin neyi varsa hep yagmaladılar yagma ile güçlü bir devlet ve ordu oldular en çokda zengin mezarları yagmaladılar ve bu sebebden dolayıda özellikle kral mezarlarını çok gizli yaptılar belki bir iki istisna vardır sorarım size hititin ana merkesi beşigi anadolu idi kaç tane hitit kral mezarı bulundu aha burası hitit kralının mezarı idi denilecek,
ve ikinci olarakta o dedigin yer çukurda su baskınıda ilk suyun dolacagı yer şimdi diyeceksinizki zemin altı kaya mezarlara dolmuyormu yahır dolmaz o yapılara müthiş bir mimari yapı sergileniyordu izalosyonu çok güzel yapılırdı
ve son olarakta kardeşim bu stel bir mezar steli degil zaten mezarda stelin hemen dibinde olmaz
unutmayın hitit mezarları çok gizli olur genelde de zemin altı kaya mezar şeklinde olur ve iki oda olur.

Kullanıcı avatarı
zoodyaag

Okunmamış mesaj gönderen zoodyaag » 20 Ağu 2010, 15:46

üstad burda kimsenin bilgisini tarmıyoruz dediklerinde doğru olabilir ama yapıyı yerinde incelerseniz mezar girişinin orası olduğunu anlarsınız .girişin orası olduğuna eminim.saygılar

“YORUMSUZ FOTOĞRAFLARINIZ” sayfasına dön