Kapak Olma İhtimali

Defineci Arkadaşlarımızın Elinde Görsel Açıdan Güzel Tarihi Fotoğraflar Var, Yorum Beklemediğiniz İlginç, Tarihi veya Doğa Fotoğraflarını Bu Forumda Paylaşabilirsiniz.

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

Kullanıcı avatarı
Hayalettt

Re: Kapak Olma İhtimali

Okunmamış mesaj gönderen Hayalettt » 03 Eki 2011, 02:11

Çok ilginç.. Kapak olma ihtimali %65 komşu kayayla kapak dibleri cok benzer, kapaksa şimdiye kadar nasıl gözden kaçmiş çalişma yapılmıştır diye düşünüyorum :/ ama kapak çevresine baktigimda da ot cıkmış buda demektirki toprak-hava-su yani 65 oranında kapak. görüş tartişilabilir. saygılar
HaYaLettT

SoNHaKaN
DefinemORG'cu
DefinemORG'cu

Okunmamış mesaj gönderen SoNHaKaN » 04 Eki 2011, 10:09

Bence de kapak

yakari1907
DefinemORG'cu
DefinemORG'cu

Okunmamış mesaj gönderen yakari1907 » 04 Eki 2011, 11:11

ben bir kayanın kapak olma ihtimalini sevdim
birde kaya mezar.

Kullanıcı avatarı
MustanG
YÖNETİM
YÖNETİM
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen MustanG » 04 Eki 2011, 12:56

solmaz yazdı:MustanG Kardeşim.

Siz definecilikte görsel bilgi paylaşımında sıradan biri deyilsiniz yeterli bilgi beceri yetenek kapasite tecrübeniz var sizin gibi birinin böyle eksik bilgi paylaşımını kabullenemiyom. görsel bilgi paylaşımında geniş arazi yapısını paylaşmak yüzey bulguları paylaşmak zormu madem bu resimleri paylaşıyorsun senin tüm yüzey bulguları araziyi geniş paylaşıp özellikle definecilere örnek olman gerekmezmi.???
Genelde görsellikte yorumdan kaçınırım duyum rivayet tahmin ACABALARa definecilikte pek yer vermiyen biri olarak buradaki resimde dikkatimi çeken özellikler var onun için bu resmi nasıl çektiyse arazi yüzeyini ve yüzey bulgularını paylaşırsan örnek olur. bura için yorm yapaya deger bunlar dogal deyil burada görünüm itibarıyla yatak deyiştiren akar su var görünümünde kayanın fizyolik yapısı bunu gösteriyor. saygılar

Solmaz usta haklısın, ancak bu resim bana 2-3 yıl önce msn'den bir arkadaş tarafından gönderilmişti, burası yol kenarında bir yer ve o kişide yoldan geçerken görünce karşıdan çekmiş bir kaç resim ve yoluna devam etmiş, resmi gösterdiğim kişilerde değişik fikirler beyan edince birde üyelere sorayım dedim ve gördüm ki değişik fikirler devam ediyor :) Böyle hareketli ve değişik fikirler üreten konuları seviyorum çünkü içerisinde ilginç fikirler çıkıyor ve bir olaya değişik açılardan bakmamızı sağlıyor, bir nevi beyin jimnastiği yani, saygılar sunuyorum, lütfen yorumlara devam, sizce kapak olma ihtimali nedir ? :)
Sitemizde Sunulan Bilgiler, Tavsiyeler ve İşaretlere Yorumlar Yasal Kazı Yapacağınız İçindir ve Yasal Kazı Yaptığınızı Varsayarak Paylaşılmıştır, Lütfen Kaçak Kazı Yapmayalım

Sen hakka tevekkül kıl
Tefviz et rahatı bul
Sabreyle ve râzı ol
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler...

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 04 Eki 2011, 13:32

kapak olmadığı konusunda ısrar etmeye sonuna kadar devam edeceğim. ancak ne varki buranın kapak olup olmadığının açığa çıkarılması mümkün değil. mümkün olsa son noktayı koymaktan büyük bir zevk alırdım şüpheniz olmasın!!!

görüşlerinize saygım var ancak derimki bir daha bakın ve mantıklı bakın gözün gördüğü herşey doğru değildir....

kapak dediğiniz bölüm sizce kaç metre büyüklüğünde kapak olması için kapı dediğiniz kara taşın iç tarafa sokulmuş olması lazım değilmi? nasıl geçirdiler sizce onu içeriyede oraya nasıl taktılar? böylesi bir kapak olsa yol kenarı hemde bu kadarda belirgin duruyor nasıl olduda açılmadı?

bi kamyon soru sormazlarmı bu konuda? lütfen kapak diyen arkadaşlar neden kapak? nasıl kapak? gibi sorularıma cevap versinler... evet kapak diyenlerden mantıklı açıklama bekliyorum. tıpkı kapak değil derken benim kendi mantığıma göre verdiğim yanıtlar gibi olsunlar!!! yanıtı olmayan kapakla uğraşılmaz saygılar :D
Sitemizde Tarihi eser alım satımı yapılmamaktadır... Eser resimleri yayınlanmamaktadır...
Bulduğunuz emareleri bağlı olduğunuz Müze müdürlüklerine teslim ediniz.. Tarihi eser kaçakçılarından uzak durunuz kesinlikle internet ortamında sizleri suça teşvik edenlerden uzak durunuz.

kabardinka

Okunmamış mesaj gönderen kabardinka » 04 Eki 2011, 14:38

İHTİMALİ Mİ KALMIŞ BAL GİBİ KAPAK İŞTE :komik

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 04 Eki 2011, 14:49

kabardinka yazdı:İHTİMALİ Mİ KALMIŞ BAL GİBİ KAPAK İŞTE :komik

bir açıklmasını bekliyorum mantıklı bir açıklama yapabilirmisiniz bal gibi kapağınıza?

bilmiyoruz bizde sayenizde öğrenelim ters tepki olarak görmeyin sonuçta bilgi alışverişi yapıyoruz
Sitemizde Tarihi eser alım satımı yapılmamaktadır... Eser resimleri yayınlanmamaktadır...
Bulduğunuz emareleri bağlı olduğunuz Müze müdürlüklerine teslim ediniz.. Tarihi eser kaçakçılarından uzak durunuz kesinlikle internet ortamında sizleri suça teşvik edenlerden uzak durunuz.

Kullanıcı avatarı
AraşTIRmaCI

Okunmamış mesaj gönderen AraşTIRmaCI » 06 Eki 2011, 00:24

MERHABALAR..KAPAK OLDUĞU KONUSNDA SİZLERİN YORUMLARINA KUŞKU İLE BAKMAKTAYIM..ŞU VAR Kİ; BİR KAPAĞIN YAPILIŞ AMACINDA ORAYA GİRİŞ/YER BELİRTME GİBİ UNSURLARI BARINDIRMANIN YANI SIRA; EĞER Kİ YAPILAN İŞLEM BİR MEZARI YADA MEZARIN YERİNİ BELİRTMEDE KULLANILACAKSA SEMBOLİK AKIMLAR GÖSTERMELİDİR..

YAPILIŞ YADA YAPIMINA BAŞLANMA AMACI KESİNLİKLE BU YÖNDE DİYEBİLMEMİZ İÇİN: BU OLUŞUM YADA YAPIMIN DERİNLİĞİ +- EN AZ 5 CM GÖSTERMELİDİR..EĞER DERİNLİK 5 CM YE ULAŞMIŞ İSE; SİZLER BUNA GÜLEBİLİRSİNİZ LAKİN BİR DEFİNECİLİK TABİRİ SÖZ KONUSUDUR (RİMEL AKMIŞTIR) BUDA DEMEK OLUYOR Kİ; KESİNLİKLE ORASI BİR KAPIYI İŞARET ETMEKTEDİR VE KALINLIĞI 65 CM Yİ GEÇEMEZ..GİRİŞİ BAŞKA YÖNDE VE KAPALI OLUP, BURANIN YA İNŞASI BİTMEMİŞ YADA BASİT TÜR DEDİĞİMİZ (PARASINA VE RÜTBESİNE GÖRE) DEĞERİ DÜŞÜK BİR MEZAR ODASININ TESBİTİNİ BU YÖNDE GÖSTERMEKTEDİR..ASLINDA ORANIN İNŞASININ TAMAMLANMASI DURUMUNDA ORTAYA ÇIKACAK OLAN GÖRÜNTÜ AŞİNADIR Kİ; O DA KESİNLİKLE MİHRABI TAMAMLAYACAKTI DİYORUM..

BOŞA HARCANAN BİR EMEK OLMADIĞI AŞİKARDIR SAYGILARIMLA.....
..........THE LAST EXPLORERS............

http://www.definem.org Ana Sayfamızdaki Define İşaretlerimize Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Lütfen Facebook Sayfamıza Katılarak ve Arkadaşlarınıza Önererek Destek Veriniz...

http://www.facebook.com/Definem.org

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 06 Eki 2011, 09:58

AraşTIRmaCI yazdı:MERHABALAR..KAPAK OLDUĞU KONUSNDA SİZLERİN YORUMLARINA KUŞKU İLE BAKMAKTAYIM..ŞU VAR Kİ; BİR KAPAĞIN YAPILIŞ AMACINDA ORAYA GİRİŞ/YER BELİRTME GİBİ UNSURLARI BARINDIRMANIN YANI SIRA; EĞER Kİ YAPILAN İŞLEM BİR MEZARI YADA MEZARIN YERİNİ BELİRTMEDE KULLANILACAKSA SEMBOLİK AKIMLAR GÖSTERMELİDİR..

YAPILIŞ YADA YAPIMINA BAŞLANMA AMACI KESİNLİKLE BU YÖNDE DİYEBİLMEMİZ İÇİN: BU OLUŞUM YADA YAPIMIN DERİNLİĞİ +- EN AZ 5 CM GÖSTERMELİDİR..EĞER DERİNLİK 5 CM YE ULAŞMIŞ İSE; SİZLER BUNA GÜLEBİLİRSİNİZ LAKİN BİR DEFİNECİLİK TABİRİ SÖZ KONUSUDUR (RİMEL AKMIŞTIR) BUDA DEMEK OLUYOR Kİ; KESİNLİKLE ORASI BİR KAPIYI İŞARET ETMEKTEDİR VE KALINLIĞI 65 CM Yİ GEÇEMEZ..GİRİŞİ BAŞKA YÖNDE VE KAPALI OLUP, BURANIN YA İNŞASI BİTMEMİŞ YADA BASİT TÜR DEDİĞİMİZ (PARASINA VE RÜTBESİNE GÖRE) DEĞERİ DÜŞÜK BİR MEZAR ODASININ TESBİTİNİ BU YÖNDE GÖSTERMEKTEDİR..ASLINDA ORANIN İNŞASININ TAMAMLANMASI DURUMUNDA ORTAYA ÇIKACAK OLAN GÖRÜNTÜ AŞİNADIR Kİ; O DA KESİNLİKLE MİHRABI TAMAMLAYACAKTI DİYORUM..

BOŞA HARCANAN BİR EMEK OLMADIĞI AŞİKARDIR SAYGILARIMLA.....

değerli kardeşim bıyutunun farkında değilsiniz galiba hangi güç o 65 santim kayayı hemde içeriden getirip oraya taktı bana bunu açıklayın bıyığımı kesecem be vallahi.

Kullanıcı avatarı
MustanG
YÖNETİM
YÖNETİM
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen MustanG » 06 Eki 2011, 11:15

Buranın kapak olduğunu var sayarak cevaplıyorum :) ön tarafta dar görünen bir yer olabilir ama arka tarafında geniş, rahat hareket edecek, bir kaç kişinin o zaman ki teknikleri kullanıp 65 cm kalınlığında 1 x 1 ebatlarında bir kayayı oraya kapatması bence mümkün, gençliğimde olsaydım tek başıma kapatır o bıyıklarınıda ford mustangin aynasına asardım :D
Sitemizde Sunulan Bilgiler, Tavsiyeler ve İşaretlere Yorumlar Yasal Kazı Yapacağınız İçindir ve Yasal Kazı Yaptığınızı Varsayarak Paylaşılmıştır, Lütfen Kaçak Kazı Yapmayalım

Sen hakka tevekkül kıl
Tefviz et rahatı bul
Sabreyle ve râzı ol
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler...

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 06 Eki 2011, 11:18

MustanG yazdı:Buranın kapak olduğunu var sayarak cevaplıyorum :) ön tarafta dar görünen bir yer olabilir ama arka tarafında geniş, rahat hareket edecek, bir kaç kişinin o zaman ki teknikleri kullanıp 65 cm kalınlığında 1 x 1 ebatlarında bir kayayı oraya kapatması bence mümkün, gençliğimde olsaydım tek başıma kapatır o bıyıklarınıda ford mustangin aynasına asardım :D
solmaz ustanın halası takmıştır belkide

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 06 Eki 2011, 11:21

Ya arkadaşım sana bunu kim yolladıysa sen mevkii al ben bunun kapak olmadığını size ispatlayıp bıyıkları kurtaracam ben bu kadar iddialı konuşuyorum ama kapak olmadığını ispatladığım zaman burada buna kimler kapak demişse hepsinin anahtarını toplarım varmısınız?????

osilascop

Okunmamış mesaj gönderen osilascop » 17 Kas 2011, 03:27

Öncelikle selamlar hekeze..Bu ilk yorumum şans eseri rastladım siteye ve bu konuyu gördüm.bende birkaç şey söylemek isterim.
Şİmdi bu fotoları tam yorumlayabilmek mümkün değildir herkezin dediği gibi.yakın çekim yapılmış sadece yetersiz.Buna benzer birkaç örneğe rastladım ve çözmek için çok uğraştık.uğraşlarımızın sonunda 2 hatta 3 girişli yerler olduğu tespit edildi.ana giriş gibi gözüksede aslında bu kapıların sağında,solunda veya arkasında bir başka giriş mutlaka çıkar.gözünüzün önünde olsa bile farkedilmeyecek gibidir.Bir yorum vardı "ozamanın şartlarıyla bukadar büyük kayayı nasıl yerleştirsinler oraya kapı diye",gördüğüm örneklerden sonra nelerin yapılabileceğini az çok kestirebiliyorum ve bu neki diyorum.bilmediğimiz çok şey var geçmiş zamanla ilgili.
Sözü bitiricek olursam yüksek ihtimal ile bu bir kapıdır ve diğer yönlerinde köstebek kapı aranmalıdır ana kapı ile vakit kaybetmeyin derim.en fazla 3 kapı vardır ama bir tanesi gerçek giriştir.
Saygılar sevgiler güzel paylaşımlar diliyorum...

nereyekadar

Okunmamış mesaj gönderen nereyekadar » 04 Ara 2011, 15:45

selamın aleyküm üstadlarım, resimdeki yer NALLIHAN ilçesindeyse daha önce burasıyla ilgilenmiştim. :) kapak değil

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 04 Ara 2011, 15:52

nereyekadar yazdı:selamın aleyküm üstadlarım, resimdeki yer NALLIHAN ilçesindeyse daha önce burasıyla ilgilenmiştim. :) kapak değil

tşkler

“YORUMSUZ FOTOĞRAFLARINIZ” sayfasına dön