degerli ustalar gözyaşı şişeleri ile ilgili yardım lutfen

Bu Forumda Arazide Rastladığınız veya Varlığına İnandığınız, Ancak Fotoğrafı Çekilmemiş Define İşaretlerini Detaylarıyla Anlatarak Üye ve Yönetici Arkadaşlarımızın Görüşlerine Sunabilirsiniz...

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

kuzeyege

degerli ustalar gözyaşı şişeleri ile ilgili yardım lutfen

Okunmamış mesaj gönderen kuzeyege » 23 Eki 2009, 13:13

merhaba degerli ustalar benim sorum bır ısaret degıl .. asıl soru su.. baskası bahsetse pek ıtıbar etmezdım ama anlatan bıre bır babam bu yuzden cıddıye alıyorum yaklasık 10 12 yıl once koyumuze yakın bır yerde eskı bır yerlesim bolgesınde arkadaslarıyla bırlıkte uc gun uc gece bır yerı kazıyorlar ve sonucta buyuk kapak gıbı bır kayaya ulasıyorlar son olarak onu da kaldırdıklarında yaklasık 20 adet boyları serce parmagı ıle bır karıs arasında degısen kucuk sıselere ulasıyorlar ( sanırım göz yası şişeleri) bunların hepsi bos sadece en buyugu sarı kum gibi birseyle dolu .. 3 .. 4 gunluk ugrasın sonucunda sedece bunlara ulasıncada kırıyorlar belkı ıcınde bırsey cıkar diye .. simidi sorum su ne kaybetmısler yanı kıymetlımıdır o sıseler .. eger oyle ıse bolgede daha olduguna emının yenılerını bulabılırım ... bu konuda lutfen yardımmmmm

Kullanıcı avatarı
Hundai

Re: degerli ustalar gözyaşı şişeleri ile ilgili yardım lutfen

Okunmamış mesaj gönderen Hundai » 23 Eki 2009, 13:56

değerli arkadaşım sanırım çalışma yaptıkları yer bir mezarlık alanı açılmışı örnek alarak çevrende detaylı araştırma yaparsan bir fayda sağlayabilirsin,
lakin göz yaşı şişeleriarkeolojik bulgular için önem arz eder fazla birşey kaybetmiş sayılmazsın tabi açtıkları yerde ufak parçaları göremezler çok iyi incelemekte fayda var bu alanı çevresiyle resimleme yaparsan daha fazla yardımcı oluruz.
sabır en büyük erdemdir

Youtube

doğrusözşereftir

Okunmamış mesaj gönderen doğrusözşereftir » 01 Kas 2009, 14:29

gözyaşı şişeleri roma ve iskender devleti gibi er ve geç roma dönemlerine yani batı kültürlerine aittir. değerine gelince fazla bi değeri yok. tabi bi kral tarafından filan kullanıldıysa o başka. mesela napolyonun bile iki tane gözyaşı şişesi vardı.yalnız bunların tek başına gömüldüğüne tanık olmadım.

Kullanıcı avatarı
sadece_altan

Okunmamış mesaj gönderen sadece_altan » 01 Kas 2009, 14:36

Gözyaşı şişeleri bazı medeniyetlerde önem arzeder zira ölen için ağıt yakan sevenlerinin gözyaşlarının şişelenerek mezarına konulduğu söylenir. Gözyaşı şişeleri arkeolojik bakımdan önem arzeder bulunduğu takjdirde müzelere teslim edilmesi en doğrusudur. Müzeler dışında fazla değerli bir bulgu değildir. Çok fazla birşey kaybetmiş sayılmazsınız. Ayrıca mezar hediyeleri medeniyetlerin ölü gömme gelenekleri ve zenginliklerine göre değişir, bir mezardan sadece gözyaşı şişeside çıkabilir yanında bikaç kap - kacak veya takı - para da bulunabilir fakat bunlar gömülü kişinin niteliğine göre değişir. gözyaşı şişesi tek bulunmaz diyerek boşuna zaman kaybetmenizi önermem fakat bölgede daha farklı mezarlar yada yerleşim alanları varsa buralarda bir araştırma yapıp izinli bir kazı ile gün yüzüne çıkarabilirsiniz. saygılar
Fesatlar kapıma vardılar ellerinde güllerle,
İşlerine gelmediğinde saldırdılar aynı güllerin dikenleriyle...

http://www.definem.org Ana Sayfamızdaki Define İşaretlerimize Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Lütfen Facebook Sayfamıza Katılarak ve Arkadaşlarınıza Önererek Destek Veriniz...

http://www.facebook.com/Definem.org

aşiroglu
DefinemORG'cu
DefinemORG'cu

Okunmamış mesaj gönderen aşiroglu » 01 Kas 2009, 15:34

DURUMUNA GÖRE PARA EDER KARDEŞİM
EN YAKIN MÜZE İLE İRTİBATA GEÇ BENCE ELİNDE VARSA

“FOTOĞRAFSIZ DEFİNE İŞARETLERİNİZ ve FOTOĞRAFLAMA YÖNTEMLERİ” sayfasına dön