bolu tümülüs!!!!!

Bu Forumda Tümülüsler Hakkında Yerli, Yabancı Bilimsel Kaynaklar ve Değerli Üyelerimizin Gönderdiği Tümülüs Fotoğrafları İle Detayları Paylaşılacaktır.

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

coskun_443

bolu tümülüs!!!!!

Okunmamış mesaj gönderen coskun_443 » 18 Tem 2009, 14:58

merhaba arkadaşlar size boludan bir tümülüs resmi göstericeğim analizini yapabilir misiniz?
hangi uygarlığındır,nasıl kazılır vs.
ben bizansa ait oldğunu düşünüyordum ama cok daha
eski gibi duruyor.

not:resim nasıl ekleniyor?

Kullanıcı avatarı
Azadi_DersiM
İletişim:

Re: bolu tümülüs!!!!!

Okunmamış mesaj gönderen Azadi_DersiM » 18 Tem 2009, 15:02

Merhaba kardeş... hoşgeldin foruma... tümülüs analizi istiyorsun DA :D tümülüslerin açılması yasakdır biliyorsundur umarım...

coskun_443

Okunmamış mesaj gönderen coskun_443 » 18 Tem 2009, 15:06

saol,biliyorum ya ama cocukluğum yanında geçti cok merak ediyorum ondan.
nasıl koycam resmini?

JOVİYANUS
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Okunmamış mesaj gönderen JOVİYANUS » 18 Tem 2009, 15:38

s.a coskun kardes.yetkili arkadsalr en kısa zamdna size resm yukleemde yardımcı olucakalrdır.lakin siz hernekadar biliyor olsanızda biz bilmyen arkadslar için ufak bir hatırlatma yapalım ; tümülüs yapılar birinci derecede SİT alanı olup kazılması kesinlikle tehlikeli ve yasaktır.bu yasaga uymayan tümlüs açıp içeriye giremeden hakkın rahmetine kavusnalr oldugu gibi sakat kalanalr astım dan hala tedavi gorenelr de vardır.yani bu demek olyorki tümülüs ler tuzaklrla doludur.sygılarımla.
izinsiz kazım yapmaktan,işaretleri tarumar etmekten kaçınalım.

coskun_443

Okunmamış mesaj gönderen coskun_443 » 18 Tem 2009, 15:42

biraz daha açar mısınız?ne gibi tuzaklar?böyle zehirli gazlar gibi şeyler olduğunu duymuştum ama devamı gelmemişti..
tümülüse dokunma gibi bir niyetim yok sadece merak ediyorum gayet büyük nitekim.

JOVİYANUS
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Okunmamış mesaj gönderen JOVİYANUS » 18 Tem 2009, 20:00

tamam birazdaha açalım çünkü sen biraz niyeti bozmus gibisin.saka bi yana;tümülüslerde girişi bulduktan sora ilk karsılasıcagın tehlike seninde dedğin gibi oksidasyon oalyıdır.içerdeki cesedin ce esyaalrın verdigi gazdır bunlar kısaca.hadi içeriyi açtın saatlercede havalndırdın tünel tabanı örtülü oldugu için bastıgın yeri goremyceksin dolayısıyla bu bastıgın yer bir meknizmaya baglı olup her an bir yerlerden sana ok ucları fırlıyabilir zehirlidir bunlar haa.bir su tuzagıda çıkabilr karsına.bunalrı gosteren mutlak işaretler vardır lakin bu işaretleri çözememende de bir risk görememende bir risk arzeder.hadi sansın yaver gitti gazdan etkilenmedin tuzaklrada yakalnmadın içeri girdin hediye odasına ve cesedin oldugu odaya kadar uzandın.yapıcagın herhangi bir elle temas seni zehirliyebilir ve dısarı bile çıkamadan orda yatana bir arkadas olablrsin Allah muhafaza.hadi ondada yırttın yerinden hareket etitecegin birsey yine seni oraya haps edebilir.saygılarımla

coskun_443

Okunmamış mesaj gönderen coskun_443 » 19 Tem 2009, 00:44

çok teşekkr ederm.yok niyeti kanunların el verdiği ölçüde bozdum=)
sadece cok merak ediyorum gizemli geliyor nasıl bir mühendislik filan diye.bolu egemenlk acısından zengin bir yer,ipek yolu rotasında,bizansın,bitinyanın,ve hititlerin de etkisinde kalmış cok zengin bir yer.bulunan bir kaya mezarı var o çevrede tümülüsün 200 metre aşağısında,ve mezarın içinde yunan alfabesine bnzeyen harfler yzıo ama anlamadık biz.

-bu arada kimse göstermedi resimkoyma işini-

Kullanıcı avatarı
MustanG
YÖNETİM
YÖNETİM
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen MustanG » 22 Tem 2009, 23:35

Forumlara resim ekleyebilmek için tıklayınız : http://www.definem.org/forum/viewtopic.php?f=2&t=11

Aynen uygularsanız zorluk çekmezsiniz. .Tümülüsün resimlerini eklerseniz yönetici ve üye arkadaşlarımız yardımcı olacaktır, tümülüslerde dikkat edilmesi gerekenler en sık rastlanan tehlikeler çökmeler, zamanla oluşan zehirleyici etkisi olan gaz, oksijensizliktir. Tümülüslerin soyulmaması için alınan önlemlere rağmen tarih boyunca bir çoğu soyulmuştur, bana ait olan bir söz var yazayım :) El değmemiş sandığımız bir tümülüsün soyulduğunu görünce söylemiştim, '' Bu Devirde El Değmemiş Kız Bulabilirsiniz Ama El Değmemiş Tümülüs Bulamazsınız '' :)
Sitemizde Sunulan Bilgiler, Tavsiyeler ve İşaretlere Yorumlar Yasal Kazı Yapacağınız İçindir ve Yasal Kazı Yaptığınızı Varsayarak Paylaşılmıştır, Lütfen Kaçak Kazı Yapmayalım

Sen hakka tevekkül kıl
Tefviz et rahatı bul
Sabreyle ve râzı ol
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler...

coskun_443

Okunmamış mesaj gönderen coskun_443 » 25 Tem 2009, 14:14

Resim

3. http://img190.imageshack.us/i/alca.jpg/

resim burda işte arkadaşlar.
mustang yardımları saolsun yaptım ama bu kadar oldu.
3 nolu özellikle açılıyor linki yapıştırarak da.

JOVİYANUS
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Okunmamış mesaj gönderen JOVİYANUS » 26 Tem 2009, 18:25

evet o bir tümülüs.yer itibariylede çok güsel bir mevkide.hiç süpheye mahal yok.yalnız dedğim gibi oraya kazı izni verilmez.saygılar

coskun_443

Okunmamış mesaj gönderen coskun_443 » 26 Tem 2009, 18:30

evet yeri konusunda kesinlikle haklısın.
yukardan çekilmiş yoksa yol hızasında 40 mtre var yüksekliği oldukça büyük bir tümülüs.
ve fotorafın çekildiği yer dağlık alan ve o karsısı 1-2 km boyunca dümdüz ova gibi.tek yükselti o tümülüs yani duru denizin ortasında ki dalga gibi cok sırıtıyor ve çektiğim traf dyil öbür trfı tümülüsün,vadiye iniyor sürekli alçalıyor düzlük yani.
inanılmaz bir yapı ağızımı sulandırıyor ama jandarma her gece devriye geziyor :mrgreen:

hangi uygarlığın olabilir acaba.

JOVİYANUS
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Okunmamış mesaj gönderen JOVİYANUS » 27 Tem 2009, 13:33

kanımca orasıda diger bir çok tümülüs gibi dönem soygunalrından nasibini Almıs gibi.tepe kısmı dikkatimi çektide.özelliğini kaybetmiş gibi duryor.

JOVİYANUS
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Okunmamış mesaj gönderen JOVİYANUS » 28 Tem 2009, 00:28

çok oynanamıs babında soylemiştim.tümülüslerin oda veya odacıkalra açılan girişleri oldugu gibi bzıalrının üzerlerndede ******* mezar die tabir ettğimiz mezarlar oalbilmektedir.

coskun_443

Okunmamış mesaj gönderen coskun_443 » 28 Tem 2009, 09:24

80-100 yıllık tarihinde kesin olarak soyulmadığını söyleyebilirim ama eski zamanlarda belki.

bir de bu tümülüsün resmimde sağ alt tarafından küçük tepecikler var sanki

savunmak için oluşturulmuş bir set gibi,ama gördüğnüz üzere sol tarafı daha

düz.ayrıca o sağ kısımda bir kayanın üzerinde işaret var onu çekip

göndermicem çünki işareti çözdüğümüzde mezarı bulduk ama bizden önce açmışlar

BİLE :oops: bize sadece içindeki grekçe yazılara bakmak kaldı ama daha bir çoğunun orda olduğundan şüphelenıyorum.

coskun_443

Okunmamış mesaj gönderen coskun_443 » 01 Ağu 2009, 09:57

bir de bu tümülüs hangi döneme aittir acaba?
bolunun tarihinden,bitinya nın bizansla ilişkisinden grek tipine ait olduğunu düşünüyorum.

“TÜMÜLÜSLER” sayfasına dön