bolu tümülüs!!!!!

Bu Forumda Tümülüsler Hakkında Yerli, Yabancı Bilimsel Kaynaklar ve Değerli Üyelerimizin Gönderdiği Tümülüs Fotoğrafları İle Detayları Paylaşılacaktır.

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

Okan

Re: bolu tümülüs!!!!!

Okunmamış mesaj gönderen Okan » 08 Ağu 2009, 22:26

Bizans tümülüslerinde yüzey kısmı tamamen moloz taşlarla oluşmuştur yani romanın devamı olan bizanslılarda da , bu devam etmiştir

grek (yunan) tipi tümülüstür dış yüzeyi tamamen toprak yapıdan oluşmuştur tabanına moloz taşlardan duvar oluşturulmuştur bunun gayesi kullanılan toprağın malzemenin dışarıya kaymasını önlemektir

bu şekil birşey demek doğru olmaz fakat bizans olduğunu düşünmüyorum kısaca bu şekil tanımlaya biliriz tabi bunu siz inceleyerek anlaya bilirsiniz
OrTAmıN bİtTİği YeRDe BiZ BaşlARIz TarZImıZ içİN ÖlüR ŞekLİmİZ İçiN YaŞArıZ..

coskun_443

Okunmamış mesaj gönderen coskun_443 » 08 Ağu 2009, 23:58

ben yunan alfabesine benzeyen yazıları görünce 100 metre aşağısındaki tepedeki soyulmuş mezarda,öyle bir tahmin yaptım.
zaten bolu gibi bir yer coğu zaman kültürümüze yabancı uygarlıklarin etkisinde kalmış büyük ölçüde.

TERENOVA

Okunmamış mesaj gönderen TERENOVA » 15 Eki 2009, 23:55

slm bolulu kardeş

bende boluluyum, merak ettim burası bolunun neresi

bassy_altan
DefinemORG'cu
DefinemORG'cu

Okunmamış mesaj gönderen bassy_altan » 15 Eki 2009, 23:56

TERENOVA yazdı:slm bolulu kardeş

bende boluluyum, merak ettim burası bolunun neresi
bende boluluyum bende merak ettim valla ya mudurnu taraflarımı?

nkysnk
DefinemORG'cu
DefinemORG'cu

Okunmamış mesaj gönderen nkysnk » 16 Eki 2009, 17:28

Sahi hocam bolunun neresi burası? Ben sakaryalıyım da boluyla sınırdayız..Taşkesti Mudurnu taraflarında bi yer mi?( pek sanmıyorum ama merak işte:))

ararat0434

Okunmamış mesaj gönderen ararat0434 » 11 Ara 2009, 14:40

bu tümülüsler nedense çok ilgimi çekiyor ben 8-9 yaşlarındayken bizim bölgede şimdi ismini öğrendiğim bu tepeciklerden oldukça fazla var ben o zamanda bile bunlar insan yapısı olduğu anlamış bunlarla ilgili sürekli hayaller kurardım ve ilginç olanı ise bölge halkı hala bunların tümülüs oldduğunu hala anlamamış olmaları aslında sitede yeniyim ustalarımdan bu siteden öyle şeyler öğrendimki şimdi anlıyorumki bizim bölge inanılmaz zengin bu sitedeki işaretlerden o kadar çok varki bölgede inanamazsınız ama bölge insanı inanılmaz cahil kabartma haçlar normal haçlar ve daha bir sürü işaretler hiristiyanlık inancını tasvir ediyor diye parçalanıyor zarar veriliyor örnegin bizim köyde bir mağara var mağara girişinden hemen sonra bir oda açılıyor odada taşlardan yontulmuş sandalyeler odanın sonunda iki insanın girebileceği bir delik ve delikten sonrası bilinmezlik hiç kimse ne için yapıldığını bile merak etmiyor
insan sevebildiği kadar insandır.

Kullanıcı avatarı
SEYRANİ
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SEYRANİ » 11 Ara 2009, 18:28

güzel tümülüs yüzde 90 soyulmuş
HER LAFA BİR CEVAP VERİRİZ MUTLAKA DA
ÖNCE ADAMA BAKARIZ ADAMMII DİYE SONRA DA LAFA BAKARIZ

ANGARALI

Okunmamış mesaj gönderen ANGARALI » 11 Ara 2009, 19:47

SLM. ARK TÜMÜLÜSLERİN BU RESİMLE SOYULUP SOYULMADIĞINI KİMSE BİLEMEZ KALDIKİ HANGİ DÖNEME AİT OLDUĞUNU DA BİLEMEYİZ YAKIN RESİM ÇEVRE RESİM GİRİŞ KONTROLU YAPMAYICA ANLAŞILMAZ.BAZANDA ÖYLE BİR KAZI YAPILIYORKİ ODALARA ULAŞILIP BOŞ ÇIKANA KADAR ANLAŞIAMIYOR. ÇÜNKÜ DÖNEM SOYGUNUNA UĞRAYAN TÜMÜLÜS SAYISI ÇOKTUR.DAHASI BU RESİMDEM TÜMÜLÜS OLUP OLMADIĞI BİLE ANLAŞILMAZ. NEDENİ YÜZEY ÇALIŞMASI GEREKİR.TÜMÜLÜS KURALLARI VARDIN ONLARLA ÖRTÜŞMESİ GEREKİR.TÜMÜLÜSE BENZER,HÖYÜK ÇIKAR, HÖYÜK DERSİN TÜMÜLÜS ÇIKAR. BUNU KANITLAYABİLİRİM ANK. AYAŞ YOLU İSTİKAMETİNDE BİR TÜMÜLÜS BULUNDU YOL ÇALIŞMASI SONUCU. TÜMÜLÜS DEMEYE DİL TARİH COĞRAFYA FAKÜLTESİNDEN ŞAHİT GETİRMEK LAZIM. AŞINMIŞ, DAĞILMIŞ FAKAT ANA GÖVDEYE DOKUNULMAMIŞ KİMSENİN AKLINA GELMEZ ORDA TÜMÜLÜS OLUP OLMAYACAĞI.SAYGILAR
ANKARADA 1500 İLE 2000 YILLIK HUN İZLERİ BULUNDU

http://www.definem.org Ana Sayfamızdaki Define İşaretlerimize Yorumlarınızı Bekliyoruz.

“TÜMÜLÜSLER” sayfasına dön