VLF DEDEKTÖR TEKNİĞİ

Bu Forumda Elektronikçi Üstadlarımızında Katkısıyla Şemalardan Yola Çıkarak Uygun Fiyata Dedektör Yapımı Anlatılacaktır. Elektronikten Anlayan Tüm Üyelerimizin Katılımını Bekliyoruz...

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

asenkron
PROFESYONEL
PROFESYONEL
Mesajlar: 36
Kayıt: 21 Haz 2009, 22:58

VLF DEDEKTÖR TEKNİĞİ

Okunmamış mesaj gönderen asenkron » 23 Haz 2009, 23:16

VLF DEDEKTÖRLERİN ÇALIŞMA PRENSİPLERİ:

ÖNSÖZ
Burada okuyacagınız sayfalar metal dedektörü kullanıcılara icin yardımcı olmak ve teknoloji hakkında bilgi vermek amaclıdır. Bu yazı temel teori ve elektroniğe bir bakıs acısı saglar.

Teknik bir yazı olmasınıa karsın tam anlamı ile bir bilimsel yazı değildir.yani tamamen teknik kelimeler icermez. Örneğin , manyetik toprak veya mineralli toprak icinde belirli bir manyetik gecirgenlik iceren mineral iceren toprak kasdedilir.

Minelab rakiplerinden daha cok olarak yıllık gelirinin buyuk bir bölümünü arastırma ve gelistirmelere ayırır.

Super bir metal dedektru yaratmanın temel yaklasımı sunları icerir.
1.ürün bircok kullanılır özellik icermeli ve muhtemel en iyi performansı vermeli
2.tamamen guvenilir bir urun olmalı
3.urun her zaman her seferinde kendinden beklenilenden üstün olmalı.

Bu amaclara ulasabilmek icin gelismis dedektor teorisini derinlemesine bilmemiz gerekmektedir.bunun icin temel elektronik ,matematik , mekanik muhendisligi ve birazda yasal ( kununi ) sınırlamalardan haberdar olmak gerekmektedir.bizler arazi tecrübesine sahip olmaktan dolayı gurur duymaktayız.
Bu sayfalar sayesinde sizelr minelab ın yenilikci temel bakıs acısını derinlemesine goreceksiniz.

1.TEMEL KULLANIM
yazar Bruce Candy

metal dedektorleri manyetik alan gonderip onun hedef ve cevre ortamından geri donen sinyalının analizini yapmak prensibine gore calısırlar.gonderilen manyetik alna zamanla degismektedir,genellikler yuksek ses sinyaleri oranındadır.manyetik verici ise verici bobin formunda olan ve icinden verici devre elamanlarınca degisken akım gecmesi saglanan bir sargıdır.alıcı ise alıcı bobin formunda olan ve bunun baglı oldugu sinyal isleme devreleridir.bazen verici ve alıcı bobin aynı bobin olabilmektedir.bobinler genelde onlara ev sahipligi yapan kafa adı verdigimiz yapılar icindedir ve sinyal isleme nin oldugu devreye bir kablo ile baglanır.devreler ise kontrol kutularına monte durumdadır.

Bu degisken mayetik alan metal hedefte akımların akmasına neden olur.bu elektrik akımları EDDY akımları olarak adlandırılır,ve geri donusum olark zayıf manyetik alanlara sebep olurlar,fakat olusturdukları manyetik alan sekil ve kuvvet olarak vericinin manyetik alanından farklıdır.metal dedektorleri bu ters duz olmus olan manyetik alanı metalleri algılamada kullanır.(manyetik alanın farklı sekli zaman kayaması seklinde olabilir.)

Eddy akımlarınca olusturulan manyetik alna alıcı bobinde alternatif voltaj sinyallerine neden olur.bu da elektronik elemanlarca yukseltilir.derinlerde olan metallerden kaynaklı sinyaller verici sinyalinden milyon kez daha zayıftır.bu yuzden işlenebilmesi icin yeterli bir seviyeye kadar yukseltilmesi gerekmektedir.özetle :

1.verici devreden gelen verici sinyal verici bobinde elektrik akımına neden olur.
2.bobindeki akım manyetik alana neden olur
3.yayılan manyetik alan metalde akımlar olusturur.(eddy akımları)
4.eddy akımları vericinin manyetik alanına ters yonde manyetik alan olusturur.
5.alıcı bobin cok zayıf olan bu manyetik alanları algılar.
6.alıcı bobinden gelen sinyal alıcı devre elemanlarınca yukseltilir.daha sonra islenir.ve covre ortamdan ve metalden gelen sinyal ayrıstırılır.

Çoğu önsöz gibi yukarıdaki acıklamada asırı basıtlestirilmistir.alıcı bobince induklenen eddy akımlarının olustutdut manyetik alanan
In olusturdugu sinyal ters bir bilesn degilde ,es zamanlı iki bilesen olarak dusunulmelidir.
< ilk bilesen verici sinyalle aynı sekle sahiptir ve reaktif sinyal (X) olarak adlandırılır.cunki sekil olarak verici sinyal gibidir ve tanım olarak ,verici sinyalin yaptıgının aynını karsılık verir.
< alıcı bobinden eddy akımının olusturdugu X bileseni cıkarılınca geriye kalan sinyalin sekli gonderilen alanın gecmisine(tarihine) baglıdır ve anlık deger degildir. Bu deger direnc veya kayıp bilesen olarak (“R”) adlandırılır.

Hedefin X ve R sinyalleri her ikiside hedefin bobine olan mesafesinde gore degisir.yani verici manyetik alanı hedefte ne kadar zayıfsa eddy akımlarından alınacak manyetik alanda o olcude zayıf olur.ki buda alıcı bobinin R ve X sinyallerinin derin hedefler icin cok zayıf olması demektir.


Alınan sinyal genelde iki sinyal elde etmek iicn devre elemanlarınca islenir.sinyallerden birinin kuvveti R sinyalinin kuvveti ve magnitude u ile orantılıdır.fakat dalgalı sinyal degildir.benzer sekilde diger sinyalde dalgalı anternatif degildir.fakat X sinyalinin kuvvet veya magnetude u ile ilgilidir. Yazıkkki her iki terimde “ X sinayli ve R sinyali “ su iki farkli manayı icerebilir.ilk mana verici frekansındaki alınan dalgalı sinyal ,digeri isealınınan sinyalin kuvveti veya magnitude u nun ne kadar buyuk oldugudur.yani X sinyali terimi verici frekansındaki dalgalı (alternatif ) dalga yapısını veya sadece X sinyal kuvveti veya magnitude unu simgeler.ki buda kafanın toprak uzerindeki haraketi ile degisir.aynı sey R sinyali icinde gecerlidir.

Ayni terimin iki ayrı manası olması elektronikte genellikle olan bir seydir.örneğin ,alınan orta dalga sinyal dendiginde ,muhendisin orta dalgada sinyal freknasından mı yoksa onun degisin magnitude u mu belli degildir.yani verilen sinyal bilgisi verici frekansından bagımsızdır.metal dedektorlerinde X ve R sinyal terimi genellikle onların alternatif (degisin ) sinyalini degilde onların magnitude larını ifade eder.

Bu X ve R sinyal ( magnitude ) ları daha sonra cıkıs sinyali vermek uzere islenirler.ve operatore farklı yorumlar verebilirler.en cok kullanılanı

1. Zemin dengelenmis ses sinyali(ground balanced audio signal) ,ki bunlarda ses seviyesi eddy akımlarından kaynaklı sinyalin kuvvetiyle orantılıdır.
2.ayrımlı sinyal ki bunlarda sadece seçilmiş özellikteki hedef tespit edildiğinde “beep “ sesi verir.bu özellikler makine operatorünce cihzin ayarlarını degistirerek kontrol edilebilir.bircok ayrımlı dedektorün bulunan metalin ozelliklerini gosterecek goruntu ekranı vardır.
Altın ,madencilik ve UXO(patlamamıs mayın) dedektorlerinde ground-balance(zemin dengelenmis) sinyal en önemlidir, tektek te ve hazine dedektörlerinde ayrıştırılmış sinyal en önemlidir.
[img=http://img269.imageshack.us/img269/4607/10706796.th.jpg]
İNGİLİZCE DÖKÜMANDAN TERCÜME EDİLMİŞTİR.

asenkron
PROFESYONEL
PROFESYONEL
Mesajlar: 36
Kayıt: 21 Haz 2009, 22:58

Re: VLF DEDEKTÖR TEKNİĞİ

Okunmamış mesaj gönderen asenkron » 23 Haz 2009, 23:20

Resim
FİGURE 1. gonderilen sinyal ,alıcı bobindeki alınan X ve alınan R , X magnitude , R magnitude ( anlasılmaası icin magnitude ( yukseltme ) oranı abartılmıstır.


1.1 coin metal detectors ( tek tek para dedektorleri)

hemen ehemn tüm tek para ve hazine detektörleri istenen metali seçebilmek için ayrım kontrollerine sahiptir.secilen özellikler şunlar olabilir.
< demir türevi olan /demir türevü olmayan (+/-X) ve
< zaman sabiti ( bazen iletkenlik olarakta adlandırılır.)

eger metal hedef mıknatıstan etkileniyorsa , o ferrous (demir türevi) dir, eger etkilenmiyorsa non –ferroustur. Ferrous hedefler genelde degerli degildirler ve ( trash ,junk ) atık (çöp ) olarak adlandırılır,yani ferrous hedef algılandıgında ayrım kontrolleri öyle ayarlanır ki alet ses çıkarmaz.

gömülü metallerin büyük çogünlugu demir turevi oldugu icin ,ayrımlı dedektorlerin en onemli ozelligi bu metallere uyarı vermeyip sadece degerli metallere ses vermesidir.bu degersiz metallere yakın olan degerli metaller icindegecerlidir.( ki bu +X demir sinyalinin –X degerli sinyali ile yarıstıgı anlar icinde gecerlidir.)

metal dedektorleri degerli metalleri kendi aralsarında onların eddy akımını nasıl ilettigine bakarak ayırt edebilirler.bu metallerin zaman sabitleri ile belirlenir ,fakat genellikle iletkenlik olarak adlandırılır.ki bu zaman sabitini belirleyin tek ozellik iletkenlik olmadıgı icin dogru bir terim degildir.

Metallerin iki ozelligi onun zaman sabitini belirler.bunlardan biri hedefin induktansıdır.bu induktans eddy akımlarının efektif kutlesi olarakda dusunulebilir, ki bu basittce eddy akımlarının izledigi yolun olcusudur.oyle ki verilen bir eddy akımı için efektif hedef induktansı ne kadar buyukse ,eddy akınlarının momentumu da o olcude buyuk olur. Diger ozellik ise hedefin iletkenligidir.ki bu eddy akımlarının nekadar kolay aktıgının olcusudur.bu elektriksel direncin tam tersidir.yuksek iletkenlik(dusuk direnc) anlamı eddy akınları kolayca akar demektir.(dusuk akım direnci).dusuk iletkenlik (yuksek direnc) anlamı yuksek eddy akımı surtunmesidir.hedef elektrigi ne kadar iyi iletirse o olcude buyuk induktansa sahiptir,bu da uzun zaman sabiti demektir.ki buda yuksek eddy akımı momentumu (kucuk yavaslatıcı direncle) dusuk surtunmeye sahip agır bir vasıta gibidir,yani durması icin cok zaman gerektirir.ters olarakta ,hedef elektrigi az iletiyorsa ,induktansı az olur ,zaman sabiti kısa olur. Buda dusuk eddy akımı momentumu ( direcli frenleri olan),yani hafif vasıta ( yuksek surtunmeye sahip) gibidir ki cok cabuk durur.zaman sabiti metalden metale degisir.kucuk bir parca aliminyum folyo cok kısa zaman sabitine sahiptir.ornegin altın parcaların bundan daha buyuk zaman sabitine sahiptir.burada zatan zaman sabitlerine gore bir tablo vardır.

Kucku aliminyum folyo
İyi zincir mucevher
Kucuk eski roman para
US ceyrek (kucuk 10cent para)
US sivil savas bronz kemer tokası
Bronz cagı balta bası
Buyuk altın cevheri veya buyuk kalın bakır veya aliminyum plaka

Altın parcaları yapılarındki bosluk vey icerdikleri safsızlıklar yuzunden belrigin bir sekilde iletkenlik ve indukstans dusmelerine neden olurlar,bundan dolaryıdırki cok genis beri zaman sabiri aralıgına sahiptirler.yani altın parcaları insan yapımı metallere( yuksek iletkenlige sahip olanlar) gore dusuk zaman sabir verebilirler.
Resim
FİGURE 2. degisik zaman sabitine sahip degerli hedefler , degersizler ve toprak sinyali verici sinyaline bagıl olarak. Verilen sinyallar abartilmıstır ve anlasılması icin farklilıklar icerir.

Ferrous hedeflerin manyetik özellikleri onların yuksek induktansa sahip olmalarını saglar.cunki eddy akımlarınca olusturulan manyetik alanların daha kuvvetli olmalarını saglarlar.etkideki bu yukseltilmis manyetik alan induktansın yuksek olmasını saglar.bundan dolayı cogu ferrous metalin elektriksel iletkenligi dusuk olmasına ragmen yuksek induktanslarından dolayı uzun zaman sabitlerine sahiptirler.sadece tamamen paslanmıs demir ve celik parcaları ile asırı ince celik teller in kısa zaman sabitleri vardır.

Bircok tektekci dedektoru cesitli degerli metal zaman sabitlerini sececek sekilde ayarlanabilirler.ornegin eski kutu kola kapaklari ve metal bira kutuları genel olarak kısa zaman sabitine sahiptir ve bunların bulundugu aralık cok dardır.bu zaman sabitleri ayırt edilebilir ve diger zaman sabitine sahip metaller dedekte edilebilir. Bu aralık NOTCH ayrım kontrolu ile yapılır.bu arada kutu kapagına yakın zaman sabiti olan metallerde algılanamıyacaktıryani ayrım ayarları yapılırken ozen gosterilmelidir.en yaygın ayrım ayarı ,ferrous ve kısa zaman sabiti olan non-ferrous ların ayrılması dır.

Kullanıcı avatarı
MustanG
YÖNETİM
YÖNETİM
Mesajlar: 1066
Kayıt: 26 May 2009, 03:08
Konum: Bursa
İletişim:

Re: VLF DEDEKTÖR TEKNİĞİ

Okunmamış mesaj gönderen MustanG » 23 Haz 2009, 23:41

Çok güzel paylaşımlar, sitemizin eksiklerinden biriside bu konulardaki paylaşımlardı. Teknoloji bölümünü böyle elektronikten anlayan ustalarımız renklendirdikçe dahada güzelleşecektir sitemiz. Emeğiniz için teşekkürler. Kolay gelsin.
Sitemizde Sunulan Bilgiler, Tavsiyeler ve İşaretlere Yorumlar Yasal Kazı Yapacağınız İçindir ve Yasal Kazı Yaptığınızı Varsayarak Paylaşılmıştır, Lütfen Kaçak Kazı Yapmayalım


Sen hakka tevekkül kıl
Tefviz et rahatı bul
Sabreyle ve râzı ol
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler...

asenkron
PROFESYONEL
PROFESYONEL
Mesajlar: 36
Kayıt: 21 Haz 2009, 22:58

Re: VLF DEDEKTÖR TEKNİĞİ

Okunmamış mesaj gönderen asenkron » 24 Haz 2009, 01:18

sagolasın arkadasım.

Cevapla

“DEDEKTÖR ŞEMALARI ve EVDE DEDEKTÖR YAPIMI” sayfasına dön