METAL DEDEKTÖRLER HAKKINDA: ÇALIŞMA PRENSİPLERİ

Bu Forumda Elektronikçi Üstadlarımızında Katkısıyla Şemalardan Yola Çıkarak Uygun Fiyata Dedektör Yapımı Anlatılacaktır. Elektronikten Anlayan Tüm Üyelerimizin Katılımını Bekliyoruz...

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

Kullanıcı avatarı
AraşTIRmaCI
Mesajlar: 853
Kayıt: 26 May 2009, 22:08

METAL DEDEKTÖRLER HAKKINDA: ÇALIŞMA PRENSİPLERİ

Okunmamış mesaj gönderen AraşTIRmaCI » 30 May 2009, 12:36

Merhaba arkadaşlar....sizlere dedektörler hakkında bazı bilgiler sunucam...

Metal dedektörlerinin üretim amacı adından da anlaşılacağı gibi metalleri bulmaya yöneliktir.
Metal arama ve tespitlerinde en bilinen ve vazgeçilmez yöntem, dünyaca da tercih edilen sistemler içerisinde alternatifsiz olan "metal arama dedektörleri"dir. Çalışma frekansları radyo frekans bandı olan Khzfrekansında olup, dedektör üreticilerin tercihleri ya da belirlemeleri doğrultusunda 1Khz ila 120 Khz bant aralıklarında çalışmaktadırlar.
Özellikleri ve derinlikleri markalarına ve modellerine göre değişmektedir. Dedektörler güçlerine bağlı olarak 60 cm'den 12 mt derinliklere kadar tespit yapabilirler. Metal ayırma özelliği olmayan ya da metal ayrım özelliğine sahip olan türler çok çeşitlilik arz eder.
Metal dedektörleri metal içerikli nesneleri tespit ederken elektrik iletkenliği, manyetik alan geçirgenliği, geometrik şekil ve büyüklük gibi kendilerine has tespit mantıkları vardır.
Metal dedektörleri elektromanyetik dalgalar gönderme ve alma genel prensibine
göre çalışırlar. Gönderilen elektromanyetik dalga rastladığı metal cisim üzerinde "eddy currents" veya "faraday akımları" denen bir akım endükler. Bu endüklenen akım dedektördeki bobine tesir ederek bir takım küçük sinyal değişmelerine sebep olur. Bu küçük sinyaller elektronik devrelerde kuvvetlendirilerek ses sinyali oluşması için hoparlöre gönderilir. Bazı dedektörlerde ibreli veya dijital sinyal ölçme devreleri de vardır.
Zamana bağlı elektromanyetik değişiminin olduğu bir ortamda iletken ya da manyetik geçirgenliği olan bir nesne, düşük frekanslı bir elektromanyetik alana maruz kaldığında, nesne üzerinde bir elektrik yük akışı oluşur. İndüklenen akım zayıf ikincil bir manyetik alan üretir.
Bu noktadan hareketle, nesne düşük frekanslı bir elektromanyetik alana maruz kaldığında oluşturulan ikinci bir bant aralığında (uygun frekans olmalı) incelendiğinde, nesneye has ve onu tanımlayabilecek spektral bir imza elde edilmiş olur. İşte bu söz konusu olan metalin karakteristik yapısını ortaya koyan imzanın sağlıklı okunabilmesi ya da okunamaması gibi durumlardan dolayı dedektörlerin özellikleri değişebilmektedir.
Bir çok metal dedektörü tipi vardır. Burada 4 tip dedektördenbahsedilecektir.

1- BFO (Beat Frequency Oscilator - Vuru Frekansı Osilatörü) tipi dedektör:
Dedektörün arama başlığında bir tek bobin vardır. Bu osilatör bobinidir. Bu bobin metale
yaklaştığında, osilasyon frekansı değişir. Bu değişen frekans, elektronik devrede çalışan
ikinci bir osilatörün sabit frekansıyla karşılaştırılır. Aradaki frekans farkı ses sinyali olarak
hoparlörden duyulur.

2- Sinyal genliğine duyarlı dedektör: Arama başlığında iki bobin vardır, biri
osilatör bobinidir. Bu bobin verici olarak çalışır ve etrafa elektromanyetik dalga gönderir.
Diğer bobin alıcı bobinidir. Bu bobin arama başlığının içine, etrafta metal bulunmadığı
zaman en küçük sinyale haiz olacak şekilde yerleştirilir. Arama başlığına bir metal
yaklaştığında arama başlığındaki alıcı bobindeki sinyalin genliği büyümeye başlar. Bu
büyüyen sinyal, ses sinyali olarak hoparlörden duyulur.

3- Sinyal fazına duyarlı dedektör: Arama başlığında iki bobin vardır, biri osilatör
bobinidir. Bu bobin verici olarak çalışır ve etrafa elektromanyetik dalga gönderir. Diğer
bobin alıcı bobinidir. Bu bobin arama başlığının içine, etrafta metal bulunmadığı zaman en
küçük sinyale haiz olacak şekilde yerleştirilir. Arama başlığına bir metal yaklaştığında
arama başlığındaki alıcı bobindeki sinyalin fazı osilatör sinyaline göre değişmeye başlar.
Bu değişen sinyal, ses sinyali olarak hoparlörden duyulur.

4- Pulse Induction (Darbe endüksiyon) tipi dedektör: Arama başlığında
genelde bir bobin vardır. Bu bobine çok kısa bir süre içinde çok yüksek akımlı bir darbe
verilir. Çok kısa bir süre için etrafta yüksek bir manyetik alan yaratılır. Darbe bittikten
sonra bobin alıcı devreye bağlanır ve gönderilen darbenin etkilerini dinlemeye geçer.
Gelen etkiler değerlendirilir.
..........THE LAST EXPLORERS............


http://www.definem.org Ana Sayfamızdaki Define İşaretlerimize Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Lütfen Facebook Sayfamıza Katılarak ve Arkadaşlarınıza Önererek Destek Veriniz...

http://www.facebook.com/Definem.org

Kullanıcı avatarı
AraşTIRmaCI
Mesajlar: 853
Kayıt: 26 May 2009, 22:08

Re: METAL DEDEKTÖRLER HAKKINDA: ÇALIŞMA PRENSİPLERİ

Okunmamış mesaj gönderen AraşTIRmaCI » 03 Haz 2009, 15:10

DEFİNE ARAMA SİSTEMLERİ
Yer altında bulunan işlenmiş yada işlenmemiş metalleri bulmada kullanılan elektronik yada elektronik olmayan sistemleri tek tek inceleyelim.

Elektronik Cihazlar

Dedektör Sistemleri : Dedektör sistemleri, gaz,sıvı ve katı halde bulunan maddeleri özelliklerine göre diğer metallerden ayırabilen elektronik sistemlerdir. Bu sistemler kullanılacak işe ve alana göre ayrı ayrı tasarlanır. Mayın bulmak için tasarlanmış bir dedektörle altın yada gümüş gibi metalleri bulmanız imkansızdır.O zaman definecinin kullanacağı dedektör geniş amaçlı bir tasarım olması gerekmektedir, Altın, Gümüş, Bronz, Bakır, Demir gibi madenlerin yanında boşluk kemik gibi ve hatta bu metallerin oksit gazını da tespit etmeli ve derinden algılamalıdır.

Bu tür cihaz yer altında gelen ve bulmak istediğimiz metalin manyetik frekansını yakalama okuma ve cinsine göre ayırım yapabilecek şekilde tasarlanmalıdır.Dedektörlerin önemli unsurlarından biride “toprak ayarı” dır bu yara arama başlığının dolaştığı yerde değeri olmayan metallere yada küp parçaları içinde bulunan metal parçalarına ait zayıf frekansları es geçme olayıdır. toprak ayarı denilen sistem yoksa kullanıcı durmadan sinyal alacak ve başarısız kalacaktır. Dedektör tasarımının yanı sıra kullanıcının deneyim ve bilgi sahibi olması şarttır,

Dedektör sistemi yer altına sinyal gönderemez, arama başlığı yeryüzüne yayılan yaklaşık 10 Cm yüksekliğindeki Metallerin yaydığı manyetik frekanslarını yakalar. Siz arama başlığını 10 cm den yüksek tutarsanız dedektörün yayılan frekansı yakalama şansı ortadan kalkar. Kullanımla ilgili önemli konulardan biride sıcaklıktır. Gün sıcaklığı 15 ile 25 derecelik ısı arasında iken arama yapılmalıdır.

Definecilik masraflı bir hobidir bu nedenle araştırma yapmadan önce çok güzel hesaplamalar yapılmalıdır.

Unutmayın ki dedektör defineyi bulmaz, sizin bulduğunuzu teyit eder, hedef noktayı test eder. Bunun içinde büyük masraflara katlanmanızı tavsiye etmiyoruz. Bulmada, size tarih bilgileriniz yardımcı olacaktır.

Alan Tarama Sistemleri : Bu sistemler daha geniş çaplı alanı taramakta ve nokta tespitini kademeli olarak yapmaktadır. Dedektör sistemlerinden daha avantajlı olarak görülmektedir, dijital ekran ve metallere göre ayırma özelliğine sahiptir, uygun tasarımlı olanları alıp kullanmanızı tavsiye ederiz, y alırken kalite ve garanti belgesinin olmasında dikkat etmek gerekir.

Kamera Sistemi: Definecilikte kullanılacak en ideal sistemdir. Bir video kamere yapısında olup, iki adet yardımcı antenle çalışan, kapalı alandaki görüntüyü ve sesi çok derinlerden algılayan, kaydeden daha sonra bilgisayar ortamında görüntüler hakkında değerlendirme yapma imkanı olan bir sistemdir.

Çubuk Sistemleri: Muhtelif metallerden imal edilmiş, elde çalışan elektronik olmayan, görünüşte basit olan bir sistemdir. Bu sistemin avantajı kadarda dezavantajı vardır. bir çok sorunları olan bir sistemdir, Çünkü toprak içinden binlerce çeşit mineraller var bunları yakalama yorumlama ve ayrıma gibi bir özellikleri bulunmamaktadır. Başka dezavantajı; güneş patlaması, kutup bölgeleri; atmosferik olaylar, yüksek gerilim hatları, uydu araçlarından gönderilen (TV ve Cep Telefonları Gibi) bir çok sinyaller bu sistemin sağlıklı çalışmasını büyük ölçüde etkilemektedir
.
..........THE LAST EXPLORERS............


http://www.definem.org Ana Sayfamızdaki Define İşaretlerimize Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Lütfen Facebook Sayfamıza Katılarak ve Arkadaşlarınıza Önererek Destek Veriniz...

http://www.facebook.com/Definem.org

tonaz
PROFESYONEL
PROFESYONEL
Mesajlar: 73
Kayıt: 28 May 2009, 16:23

Re: METAL DEDEKTÖRLER HAKKINDA: ÇALIŞMA PRENSİPLERİ

Okunmamış mesaj gönderen tonaz » 03 Haz 2009, 17:52

emegine saglık kardeşim.bilgi paylaştıkca güzeldir.

güneş 06

Re: METAL DEDEKTÖRLER HAKKINDA: ÇALIŞMA PRENSİPLERİ

Okunmamış mesaj gönderen güneş 06 » 21 Eyl 2009, 13:21

Unutmayın ki dedektör defineyi bulmaz, sizin bulduğunuzu teyit eder, hedef noktayı test eder. Bunun içinde büyük masraflara katlanmanızı tavsiye etmiyoruz. Bulmada, size tarih bilgileriniz yardımcı olacaktır.


Teknoloji unsurları açıklamalarında hoş bilgiler vermişşin. bu kadar teknoloji bilgisi olan bir insandan ögrenmek isterim dünyanın 216 ülkesinin hangisinde dedektörler definecilikte kullanılıyor. Biz dedektörlerin güvenlik amaçlı kullanıldıgını biliyorduk definecilik amacıyla kullanıldıgı konusunda bilgi edinmek ihtiyacı duyuyoruz. Dedektör teknolojisinin radar sistemiyle benzerlikleri ve farklılıkları varmıdır.60 cm den 12 metre derinlige kadar tesbit yapılır bilgisini hangi teknik gerekçeleri ile algılıyorsunuz.

Okan
Mesajlar: 909
Kayıt: 29 May 2009, 22:52

Re: METAL DEDEKTÖRLER HAKKINDA: ÇALIŞMA PRENSİPLERİ

Okunmamış mesaj gönderen Okan » 22 Eyl 2009, 22:58

güneş 06 kardeşim burada siz dedektörlerin ne amaçla kullanıldığını gayet iyi bir şekilde biliyorsunuz şimdi kalkıp burada biz dedektörlerin güvenlik amaçlı kullanıldığını biliyorduk deyipte olayı birbirinle karıştırmayalım neyi hima etmeye çalışıyorsunuz dedektörlerden cihazlardan anlarmıyım anlamam burada da cihaz (dedektör) ihmal etmiyoruz ama burada form sayfalarını incelerseniz görürsünüz ki incelediniz gördünüz herkes bilgi ve tecrübelerini anlatıyor neyi kast etmeye çalışıyorsunuz ,merak etmeyin bu tür cihazlar sadece bizim ülkemizde de kullanılmıyor
OrTAmıN bİtTİği YeRDe BiZ BaşlARIz TarZImıZ içİN ÖlüR ŞekLİmİZ İçiN YaŞArıZ..Cevapla

“DEDEKTÖR ŞEMALARI ve EVDE DEDEKTÖR YAPIMI” sayfasına dön