TEJON TOPRAK AYARI İNGİLİZCE BİLEN LÜTFEN CEVİRSİN

Tesoro Marka Metal Dedektörlerinin Model Model Ele Alınacağı, Kullanıcı Tecrübelerinin Anlatılacağı ve Tesoro Metal Dedektörlerle İlgili Tüm Soruların Cevaplanacağı Forumdur...

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

Kullanıcı avatarı
HaYaLGezGiNi
PROFESYONEL
PROFESYONEL

TEJON TOPRAK AYARI İNGİLİZCE BİLEN LÜTFEN CEVİRSİN

Okunmamış mesaj gönderen HaYaLGezGiNi » 06 Haz 2009, 06:27

BU KONU TEJON KULLANICILARI İÇİN HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR İNGİLİZCE BİLEN USTALARDAN RİCAM Bİ KAÇ DAKİKANIZI AYIRIP CEVİREBİLİRSENİZ ÇOK İYİ OLUR

Ground Balancing in the Field

Ground balancing is not a difficult procedure, but it is critical if you desire maximum depth and stability. It is especially important if you plan to find deep relics or prospect for gold nuggets.

To ground balance in the field, we will start by assuming your detector is turned off. This will be the normal condition of your detector when you start hunting. Ground balancing can be done at any time while you are using the detector. It is not necessary to turn the machine off each time that you ground balance.

Start with the controls in the following positions:

1. SENSITIVITY on OFF.
2. Mode in the ALL METAL position. Your Tejón can be set into ALL METAL by turning the DISC LEVEL knob counterclockwise until it clicks and leaving the TRIGGER SWITCH in the center position or by simply pulling the TRIGGER SWITCH back toward the handle and holding it in place.
3. All other controls will be set during the ground balancing procedure or are not applicable at this time.

Turn the detector on by rolling the SENSITIVITY knob clockwise to about 9 or 10 on the dial. You will hear the battery test to let you know the detector is operating. Next, adjust the THRESHOLD knob until a slight, steady hum is heard. The machine is now ready to be ground balanced. Next, find an area that has no metal targets in the ground, as this may give false readings while in the ground balancing procedure.

As shown in the photos, raise your searchcoil about 6 to 8 inches off the ground. This is high enough so that the detector will no longer read the minerals in the ground. While listening to the threshold sound, lower the searchcoil to about 1 inch off the ground. As the coil is dropped. This is the balanced response. When you get a balanced response, the detector is telling you that it is ready to hunt.

The positive and negative responses are easy to adjust. If you get a positive response, turn the GROUND ADJUST knob toward the minus sign on the face or in a counterclockwise direction. Getting a negative response means turning the GROUND ADJUST knob toward the plus sign on the faceplate or in a clockwise direction.

Here is an example of balancing: After setting up the detector, you raise the coil and then push it to the ground. As the coil drops, the threshold hum gets louder. You then turn the GROUND ADJUST knob counterclockwise toward the minus sign. You pick up the coil and push down again. This time you get a slightly negative response. Turn the GROUND ADJUST knob a little bit toward the positive or in a clockwise direction. When raising and lowering the coil, the threshold makes no change as the coil is dropped. At this point, the detector is balanced for the area and is ready to hunt.

Ground balancing is a learned skill, one that you should practice often. It is easy to practice almost anywhere� your front or backyard, a local park, or a fair-sized flower garden. When you are practicing, make sure that there are no pieces of metal underneath your coil that may cause a target sound.

NOTE: Please remember that the coil must be lifted straight off the ground. Swinging the coil in an arc, like a pendulum, will cause false readings and will result in an improper ground balance.
NE ANLATIRSIN RENKLERİ İNCE İNCE KÖRE
KONUŞ İNSANLARA AKILLARINA GÖRE

Kullanıcı avatarı
HaYaLGezGiNi
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Re: TEJON TOPRAK AYARI İNGİLİZCE BİLEN LÜTFEN CEVİRSİN

Okunmamış mesaj gönderen HaYaLGezGiNi » 06 Haz 2009, 06:34

GOOGLE İLE CEVİRDİM KOMEDİYE BAKIN LÜTFEN BİLEN BİRİ ANLAŞILIR Bİ ŞEKİLDE ÇEVİRSİN :lol:

Yer balans zor bir işlem değil, ama eğer maksimum derinliği ve istikrar arzusu da önemlidir. Eğer derin eserler veya altın Nuggets için umut bulmak için planı Özellikle önemlidir.

Alanında denge yer için biz detektörü varsayarak ile başlar kapalı. Bu dedektör when you avcılık başlatmak normal durumda olacaktır. Siz dedektör kullanırken Yer balans her zaman yapılabilir. Her zaman bu zemin dengesi kapatma makinesi açmak için gerekli değildir.

Aşağıdaki konumlarda kontrolleri ile başlatın:

1. KAPALI üzerinde duyarlılık.
2. Mod ALL METAL konumunda. Kadar tıklama ve merkezi konumda tetiği YAKIT bırakarak veya sadece baş ve yerde onu tutarak doğru tetiği YAKIT geri çekerek Sizin Tejón metal haline DISC SEVİYE tokmak derece dönülerek ayarlanabilir.
3. Tüm diğer denetimleri zemin balans işlemi sırasında veya şu anda geçerli değildir ayarlanacak.

Çevirmeli üzerindeki Hassaslık tokmak hakkında 9 veya 10 saat haddeleme ile döndürün dedektör üzerinde. Size çalışma ve dedektör bildirmek için pil testi duyar. Daha sonra, bir miktar, sabit hımlamak duyulur kadar Threshold tokmak ayarlayın. Makine şimdi zemin dengeli hazır. Ise toprağa prosedürü dengeleme bu yanlış okumalar verebilir sonra, bu yere hiç Metal hedefleri olan bir alan bulunuyor.

Olarak fotoğraf bulunduğu için searchcoil zemin kapalı hakkında 6 ila 8 inç yükseltmek gösterilir. Bu yeterli böylece dedektör artık zemin ve mineraller okuyacak yüksek. Bu eşiği ses, alt zemin kapalı yaklaşık 1 inç için searchcoil dinleme. Olarak bobin düşüş olduğunu. Bu, dengeli bir yanıttır. Ne zaman dengeli bir yanıt alırız, dedektör bu avı hazır olduğunu söylüyor.

Olumlu ve olumsuz tepkiler ayarlamak kolaydır. Eğer olumlu bir yanıt almak, karşısında veya derece yönde üzerinde eksi işareti doğru YER ayarlayın tokmak açın. Olumsuz bir yanıt faceplate veya saat yönünde üzerindeki artı işaretini doğru YER ayarlayın tokmak dönüm almak anlamına gelir.

Burada dengeleme için bir örnek: bir dedektör oluşturduktan sonra, ve sonra bobin yükseltmeyi yapan Yere doğru itin. Trafonun düşerse, eşiği hımlamak alır yüksek gibi. Daha sonra eksi işareti doğru YER ayarlayın tokmak derece çevirin. Bu bobini alın ve tekrar aşağı itin. Bu kez biraz olumsuz yanıt alıyorum. Döndürün ayarlayın olumlu veya saat yönünde doğru biraz kafa YER. Ne zaman yükseltme ve bobin düşürerek, eşiği düşmüş olan bobin olarak değişiklik yapar. Bu noktada, dedektör alan ve avı hazır dengeli olduğunu.

Yer balans bir öğrendim beceri, bu sık sık uygulama gerekmektedir. Neredeyse her yerde ön veya arka, yerel park, ya da adil-çiçek bahçesi boyutlu uygulama kolaydır. Ne zaman, bu ancak bobin altında metal bir hedef ses neden olabileceği herhangi bir parça emin olun uygulamak vardır.

NOT: Lütfen trafonun düz zemin kapalı kalkacak gerekir. Ark, bir sarkaç gibi yanlış okumalar neden olur ve bobin Swinging YanlÛş bir zemin dengesi sonuçlanır.

Kullanıcı avatarı
Misya
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Misya » 07 Haz 2009, 05:05

ARKADAŞLAR İŞTEN GELDİM ŞU ANDA SAAT SABAHA KARŞI 4 SİTEYE GÖZ ATIP YATACAĞIM,YARIN 11 DE KALKIP GENE İŞ,PAZARTESİ GÜNÜ TÜM ÇEVİRİ EKSİKSİZ OLARAK BURAYA TARAFIMDAN YAZILMIŞ OLACAKTIR.AFFINIZA SIĞINIYORUM,HAFTASONUNA DENK GELDİ.
Sitemizde Sunulan Bilgiler, Tavsiyeler ve İşaretlere Yorumlar Yasal Kazı Yapacağınız İçindir ve Yasal Kazı Yaptığınızı Varsayarak Paylaşılmıştır, Lütfen Kaçak Kazı Yapmayalım

http://www.definem.org Ana Sayfamızdaki Define İşaretlerimize Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Kullanıcı avatarı
HaYaLGezGiNi
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Okunmamış mesaj gönderen HaYaLGezGiNi » 07 Haz 2009, 07:57

NE DEMEK USTAM İLGİLENMENİZ BİLE YETER

Ronin
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Okunmamış mesaj gönderen Ronin » 07 Haz 2009, 23:04

Misya üstad yorulmasın, yorgun yorgun da çeviriyle uğraşmasın, ben çevireyim nacizane;

"Toprak ayarı zor bir prosedür değildir ve fakat istenen maximum derinlik ve stabilite için çok kritik bir ayardır. Özellikle eğer derinde gömü aramak isterseniz daha da önemlidir.

Toprak ayarı yapmak için, cihazınız kapalı iken anlatmaya başlayalım. Toprak ayarı, kullanırken herhangi bir anda da yapılabilir. Bunun için cihazı kapatmanıza da gerek yoktur.

Düğmelerin pozisyonları şu şekilde olsun, başlarken:

1. SENSITIVITY, OFF konumunda.
2. Mod, ALL METAL pozisyonunda. Tejónu ALL METAL aramalar için ayarlayabilmek isterseniz, DISC LEVEL düğmesini saatin tersi yönünde, klik sesi gelene kadar çevirin ve aynı zamanda da TRIGGER SWITCH'i(tetiği) de merkez-orta konuma getirin.
3. Diğer tüm kontroller de yine toprak ayarı esnasında yapılacaktır ve şu anda bu aşamada bahsedilmesine gerek yok.

Cihazı, SENSITIVITY düğmesini saat yönünde çevirerek yaklaşık 9 veya 10'a getirerek açın. Pil durumunu belirten bir ses duyacaksınız. Sonrasında, THRESOLD düğmesini hafif bir humm sesi duyana kadar hassas bir şekilde ayarlayın. Makinanız şu anda hazır. Toprak ayarı yapmak için de metalsiz bir alana gidin.
Resimlerde gösterildiği gibi, başlığı 15-20 cm havaya kaldırın. Bu sayede cihaz topraktaki mineralleri görmemiş olacaktır. Daha sonra başlığı toprağa 2cm kadar yaklaştırın. Cihazdan ayar olduğuna dair bir sinyal aldığınızda, aramaya başlayabilirsiniz.

Eğer hatalı sinyaller alıyorsanız, GROUND ADJUST düğmesini eksi yönünde ya da saat dönüşünün tam tersi (tersi de aynen) yönünde çeviriniz. Eğer negatif tepki alıyorsanız, GROUND ADJUST düğmesini artı işaretine doğru çevirin-yani saat yönünde.

Aşağıda örnek bulabilirsiniz:
Bunu yazmaya gerek yok, sadece bir örnek--RONIN
Ancak negatif etki nedir onu açıklayalım: Cihazı ayarladınız, ve yukarda denilen gibi toprağa yaklaştırdınız thresold-ses eşik şiddeti toprağa yaklaştırınca artıyorsa, GROUND ADJUST düğmesini saatin tersi yönünde çevirin. Thresold'un ses çıkarmadığı yerde çevirmeyi durdurun, bu sayade rahat çalışırsınız--Özetledim-RONIN

Toprak ayarı bir yetenektir aslında, kişi cihazı kullanırken çokca pratik yapmalıdır. Her alanda, parkta, bahçede, çiçekli alanda vs bu ayarları tekrar tekrar deneyin. Bunu yaparken de etrafta metal olmamasına dikkat edin. Sadece etrafta değil başlığın altında da...

Not: Başlığı toprağa yaklaştırırken, başlığı sarkaç gibi sallayarak yaklaştırmayın direkt olarak yaklaştırın. Yoksa toprak ayarı düzgün olmaz"

Özeti ve bilmeniz gerekenleri yazdım arkadaşlar, zaten cihaz analog bir cihaz, çok da fazla yazacak bir olay yok..

Benim fikrim: Metal üzerinde ayar yapma noktasında bu cihazlar biraz tabiri caizse cortlarlar. Zira metal olan bir yerin üzerinde ayar yaparsanız, akşama kadar toprak ayarı yaptım diye boş boş gezersiniz. Bu yüzden toprak ayarının olup olmadığını gösteren cihazları tercih etmeniz daha yerinde olacaktır. Ya da bu tip cihazları birkaç yerde toprak ayarı olmuş mu olmamış mı diye kontrol etmek gerekir...

Kullanıcı avatarı
Misya
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Misya » 07 Haz 2009, 23:54

THRESOLD düğmesini hafif bir humm sesi duyana kadar hassas bir şekilde ayarlayın.
ARKADAŞLAR BURADAKİ HUMM VIZILTI DEMEK OLUYOR.RONİN USTAMIN ÇEVİRİSİ 10 NUMARA ARAMIZDA BÖYLE HEM EĞİTİM YÖNÜNDEN HEMDE CİHAZLAR YÖNÜNDEN TECRÜBELİ ABİLERİMİZ OLDUĞU İÇİN NE MUTLU BİZE.ELİNE EMEĞİNE SAĞLIK USTAM.
Sitemizde Sunulan Bilgiler, Tavsiyeler ve İşaretlere Yorumlar Yasal Kazı Yapacağınız İçindir ve Yasal Kazı Yaptığınızı Varsayarak Paylaşılmıştır, Lütfen Kaçak Kazı Yapmayalım

http://www.definem.org Ana Sayfamızdaki Define İşaretlerimize Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Kullanıcı avatarı
HaYaLGezGiNi
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Okunmamış mesaj gönderen HaYaLGezGiNi » 08 Haz 2009, 00:37

RONİN USTAN ELİNE EMEYİNE SAĞLIK HARİKA BİR ÇEVİRİ OLMUŞ BEN ZATEN ÇİHAZI KULLANMAYI BİLİYORUM FAKAT ÖĞRENENE KADAR ÇOK ZAHMET ÇEKTİM VE BU ÇİHAZDA TOPRAK AYARI ÇOK ÖNEMLİ TOPRAK AYARI YAPAMAYIP DANDİK DİYEN ARKADAŞLAR BU AYARLARI YAPTIKTAN SONRA ÇOK İYİ SONUÇLAR ALACAĞINDAN EMİNİM

romeoz035

Okunmamış mesaj gönderen romeoz035 » 18 Haz 2009, 11:32

HaYaLGezGiNi yazdı:RONİN USTAN ELİNE EMEYİNE SAĞLIK HARİKA BİR ÇEVİRİ OLMUŞ BEN ZATEN ÇİHAZI KULLANMAYI BİLİYORUM FAKAT ÖĞRENENE KADAR ÇOK ZAHMET ÇEKTİM VE BU ÇİHAZDA TOPRAK AYARI ÇOK ÖNEMLİ TOPRAK AYARI YAPAMAYIP DANDİK DİYEN ARKADAŞLAR BU AYARLARI YAPTIKTAN SONRA ÇOK İYİ SONUÇLAR ALACAĞINDAN EMİNİM
SELAMLAR BEN BU CIHAZI DAHA YENI ALDIM EVDE DURUYOR DAHA TOPRAK YUZU GORMEDI.SADECE EVDE TEST ETTIM AMA HER YER METAL OLDUGU ICIN BIRSEY ANLASILMIYOR.KAFAMA TAKILAN BIRSEY VAR.AYRIMI SONUNA KADAR ACTIGIMIZDA ALTINI DA GORMEZDEN GELIYOR.BIRSEYI EKSIK YA DA YANLIS MI YAPIYORUZ .AYNISINDAN ARKADASTA DA VARDI ONUN PERFORMANSINI GORUP ALDIM .COK IYI SONUCLAR ALDI TEJONDAN. KULLANAN ARKADASLAR YARDIMCI OLURSA SEVINIRIM.

Kullanıcı avatarı
HaYaLGezGiNi
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Okunmamış mesaj gönderen HaYaLGezGiNi » 21 Haz 2009, 17:04

ARKADAŞIM AYRIMI SONUNA KADAR AÇTIĞINDA ALTINI GÖRMEZ BU BÜTÜN MAKİNALARDA BÖYLE MALESEF ÇÜNKÜ ALTIN YAPI İTABARİ İLE ÇELİĞE YAKIN BİR METALDİR BU YÜZDEN AYRIMI 2. KADEMEDEN YUKARI ÇIKARMA ARADA BÜYÜK DEMİRLEREDE ÖTER AMA BUNU KAFANA TAKMA İKİ TANE FAZLA ÇUKUR KAZIVER SONUÇTA ALACAKLARINA BAK SEN ARAZİDE TOPRAK AYARINI YAP ARMAYA BAŞLA 10 ADIMDA BİR TETİĞİ ÇEKEREK AYARINI KONTROL ET ARAZİDE İKİ ÜÇ TANE ÇİVİNİN ALTINDAN PARA ÇIKARDIM BU MAKİNAYLA BİDE NE HİKMETSE TEJON TOPRAKTA BAMBAŞKA Bİ MAKİNA BİRAZ SABIR VE İLGİYLE ZAMANLA USTALAŞIRSIN

romeoz035

Okunmamış mesaj gönderen romeoz035 » 21 Haz 2009, 23:36

HaYaLGezGiNi yazdı:ARKADAŞIM AYRIMI SONUNA KADAR AÇTIĞINDA ALTINI GÖRMEZ BU BÜTÜN MAKİNALARDA BÖYLE MALESEF ÇÜNKÜ ALTIN YAPI İTABARİ İLE ÇELİĞE YAKIN BİR METALDİR BU YÜZDEN AYRIMI 2. KADEMEDEN YUKARI ÇIKARMA ARADA BÜYÜK DEMİRLEREDE ÖTER AMA BUNU KAFANA TAKMA İKİ TANE FAZLA ÇUKUR KAZIVER SONUÇTA ALACAKLARINA BAK SEN ARAZİDE TOPRAK AYARINI YAP ARMAYA BAŞLA 10 ADIMDA BİR TETİĞİ ÇEKEREK AYARINI KONTROL ET ARAZİDE İKİ ÜÇ TANE ÇİVİNİN ALTINDAN PARA ÇIKARDIM BU MAKİNAYLA BİDE NE HİKMETSE TEJON TOPRAKTA BAMBAŞKA Bİ MAKİNA BİRAZ SABIR VE İLGİYLE ZAMANLA USTALAŞIRSIN
cevabın için tesekkurler adres vermek yasak degilse msn adresini verebilirmisin takıldıkca sorarım.zahmet olmazsa?

Kullanıcı avatarı
Misya
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Misya » 22 Haz 2009, 02:59

ADRES VERMEK TABİİ Kİ YASAK FALAN DEĞİL AMA SEN GENELDE FORUMDAN SORMAYA ÇALIŞIRSAN,TÜM YAZILANLAR FORUMDA KALIR,BU VE BENZERİ CİHAZDAN KULLANIPDA SIKINTI ÇEKENLERDE SİTEMİZE GİRİP OKUYUP FAYDALANMA ŞANSLARI OLUR,HAYIR DUACI OLURLAR BELKİ,
BOL TEKTEKLER...

Kullanıcı avatarı
HaYaLGezGiNi
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Okunmamış mesaj gönderen HaYaLGezGiNi » 22 Haz 2009, 04:10

fazla söze gerek yok misya usta yeterince açık yazmış hem forumda msn adresi yayınlamakta akıl karı değil alakalı alakasız herkez ekliyo sonra :lol:

romeoz035

Okunmamış mesaj gönderen romeoz035 » 22 Haz 2009, 14:24

youtube'a giremeyenler icin videoyu indirip asagıdaki link'e upload ettim.
bundan sonra video gondermek isteyen arkadaslar olursa videolarını bu siteye koysunlar zira seyretme derdi yok.

http://www.timsah.com/tesoro-tejon-hava ... TQTQHW35DA

Kullanıcı avatarı
Misya
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Misya » 22 Haz 2009, 17:42

VİDEOYU İZLEDİM ARKADAŞIM.EMEĞİN İÇİNDE AYRICA TEŞEKKÜRLERİMİ SUNARIM.SİTE ADMİNİMİZ MUSTANGIN İLGİLİ KISIMLARDA BELİRTTİĞİ GİBİ YAPARLARSA YOUTUBE VİDEOLARINIDA İZLEMEK MÜMKÜN.

toros2
DefinemORG'cu
DefinemORG'cu

Okunmamış mesaj gönderen toros2 » 22 Haz 2009, 23:40

selam ben buraya yeni üye oldum .eskiden üyeydim bayasın girmiyordum hem kullanıcı admımı hemde nikimi unutmusum.bende tekral baska bi nikle uye oldum.bendede var tejon bende yeni aldım .tsk. ederim bizleri bilinclerdiginiz icin bende bu makinadan bi sikayitim var toprak ayarını bende tuttramadım bi turlü.bu cihazın turkce kullanma klavuzu yokmu acaba bu size benim cok hosuma gidiyor ben sıkca bundan sonra buraya takılacam Allah izin verirse saygılar konyadan

“TESORO METAL DEDEKTÖRLERİ” sayfasına dön