rum evinin önündeki kuyu

Son Yıllara Kadar Anadolu'da Yaşamış Olan Bu İki Millete Ait Evlerde Para Kasası Olarak Kullanılan Yerlerin Paylaşılacağı Forumdur...

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

defxq

rum evinin önündeki kuyu

Okunmamış mesaj gönderen defxq » 08 Eki 2009, 21:24

tüm üyelere selamlar.ben aranıza yeni katıldım.İnşAllah derin bilgilerinizden yararlanırız!
trakyanın bir köyünde serhat21 in çizdiği 1. kuyuda olduğu gibi kuyunun üstünden aşağıya 2-4 mt.civarında 2 dik ortada yatık bir taş var.diğer taşlardan biraz farklı.
1-acaba burada herhangibirşey olması mümkünmü?
2-varsa tüm taşları sökmeden sadece bu taşları çıkarabilirmiyiz?bir sorun çıkarmı.
3.kuyularda ağız parası diye birşey olurmu?
şimdiden herkese teşekkürler.ilgilenir ve bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Kullanıcı avatarı
Azadi_DersiM
İletişim:

Re: rum evinin önündeki kuyu

Okunmamış mesaj gönderen Azadi_DersiM » 08 Eki 2009, 23:42

Kardeşim benim hoşgeldin sefa getirdin... Daha yeni geldin ama nerde nasıl konu açacagının bilincindesin helal olsun....

Bu dediğinde ben biraz tuzak kokusu aldım... Çünkü kuyular çok tehlikeli yerlerdir... Diğer örülü taşlardan farklı ve bu oraya bindirilmişse dikkatli bir şekilde imkanın varsa dıştan açabilirsin yada üstten açarak gitmeni tavsiye ederim... Anlattıgın gibiyse kesinlikle boş değildir... ama yinede bir fotograf görürsek daha saglıklı olur...

Saygılarımla...

defxq

Okunmamış mesaj gönderen defxq » 09 Eki 2009, 20:51

azadi_dersim arkadaş cevap yazdığın için teşekkür ederim.konu açamaya gelince aklıma öyle geldi.kuyunun resmini çekme şansım olurmu bilmiyorum çünkü kuyunun sahibi cinslik yaptı.şimdilik askıda, ama bizans dönemine ait olduğunu düşündüğüm oyma bir taş var.şu andaki büyüklüğü 45*45*45 cm kırılmış hali ama resimler sağlam.çok güzel işçilik yapılmış,üzerindeki şekillerin herhangi birşeyi işaret edip etmediğini anlamak çok zor.en azından bunun resmini göndermeye çalışacağım.

bioery

Okunmamış mesaj gönderen bioery » 21 Şub 2011, 01:53

Azadi_DersiM yazdı:Kardeşim benim hoşgeldin sefa getirdin... Daha yeni geldin ama nerde nasıl konu açacagının bilincindesin helal olsun....

Bu dediğinde ben biraz tuzak kokusu aldım... Çünkü kuyular çok tehlikeli yerlerdir... Diğer örülü taşlardan farklı ve bu oraya bindirilmişse dikkatli bir şekilde imkanın varsa dıştan açabilirsin yada üstten açarak gitmeni tavsiye ederim... Anlattıgın gibiyse kesinlikle boş değildir... ama yinede bir fotograf görürsek daha saglıklı olur...

Saygılarımla...

Kesinlikle katılıyorum tuzak olma riski çok yüksek.dikkatli ol derim

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 21 Şub 2011, 10:28

Allah ın rahmeti üzerine olsun azadi dersim kardeşim..
Sitemizde Tarihi eser alım satımı yapılmamaktadır... Eser resimleri yayınlanmamaktadır...
Bulduğunuz emareleri bağlı olduğunuz Müze müdürlüklerine teslim ediniz.. Tarihi eser kaçakçılarından uzak durunuz kesinlikle internet ortamında sizleri suça teşvik edenlerden uzak durunuz.

Okan

Okunmamış mesaj gönderen Okan » 21 Şub 2011, 15:04

AMİN USTA
OrTAmıN bİtTİği YeRDe BiZ BaşlARIz TarZImıZ içİN ÖlüR ŞekLİmİZ İçiN YaŞArıZ..

Kullanıcı avatarı
CJ2609

Okunmamış mesaj gönderen CJ2609 » 21 Şub 2011, 15:58

MEKANI CENNET OLSUN...

domesdo

Okunmamış mesaj gönderen domesdo » 30 Mar 2011, 17:42

merhabalar siteyi hep takip ederdim ilk kez yazıyorum size...
oturduğumuz 130 yıllık bir rum konağı işlemeleri sacakları pencerenin kenarları kapıları sutunları bir sanat harikası işlemelerle doludur...
cama bakan büyük bir kuyu var içi su dolu suyunu kullanuyoruz bazen,sarnıç var içi boş evin alt katı var bodrum boş duruyor.bu rum konağının hizmetlilerinin kaldığı yan tarafında 2 katlı bir hizmetci evide varmış ama yıkılmış şimdi yok kalıntıları var bahcede 2 tane uzun yıllık ağaç var avlular heryer karatş taştan bina içi ahşap...benim sorunuum şu hiçbir işarete denk gelmedim çünkü restore edildi.yalnız evin altında cicek figürlü bir taş olduğunu duyduk.ama neresinde ve ne şekildeydi bilmiyoruz kuyuyu biraz inceledik üst aşağıya doğru 2 metre dik iniyor sonra bir balon gibi içi genişliyor ve daralarak taban kısmını buluyor.suyun yarı seviyesin de ortada uzunlamasına yatık ve sabit duran 2karış genişliğinde 2 metre boyunda suyun orta seyiyelerinde bir taş mı mermer mi anlamadık uzun ağaçlarla vurduk sağlam lütfen yardım...

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 30 Mar 2011, 17:51

görme imkanımız varsa resimleyeblirmisiniz? karataş dediniz ermeni evimi rum mu? bölge neresi D.bakırmı
Sitemizde Tarihi eser alım satımı yapılmamaktadır... Eser resimleri yayınlanmamaktadır...
Bulduğunuz emareleri bağlı olduğunuz Müze müdürlüklerine teslim ediniz.. Tarihi eser kaçakçılarından uzak durunuz kesinlikle internet ortamında sizleri suça teşvik edenlerden uzak durunuz.

domesdo

Okunmamış mesaj gönderen domesdo » 30 Mar 2011, 23:11

resim yok şuan çekemiyorum makina yok ama göderirim en kısa zamanda
bölge trabzon

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 31 Mar 2011, 16:07

tamam birde biz görelim mümkün se sonra görebildiğimiz bişey olursa elbette yardımcı oluruz.

domesdo

Okunmamış mesaj gönderen domesdo » 31 Mar 2011, 17:25

sayın hocam ev giresunla trabzon arasında eski bir rumevi kapının girişine bir tarih yazılmış bu tarihe göre 130 yıllık bir ev.
biz eve taşınmadan önce evin altında bir taşın üstünde cicek figürü varmış ama şekli nasıldı bilemiyoruz.evin bahcesinde kuyu var kuyu oldukca büyük orta kısmmı yanlara genişliyor balon gibi.içi su dolu kuyunun suyun tam orta mesafesinde yarım metre genişliğinde 2 metre uzunluğunda askıda durur gibi bir tas yada mermer ya da düz tahta gibi üstten tahta uzatıp vuruyoruz ama sağlam. ne yapmalıyız bu civarlarda define bulan da oldu...

“ERMENİ ve RUM EVLERİ” sayfasına dön