ANTİK ANADOLU MİMARLIĞI TAŞ ÇEŞİTLERİ

Arkeolojiyi Forumlara Sığdırmak İmkansız Ama Elimizden Geldiğince Faydalı Olabilecek Konuları Defineci Arkadaşlara Katkısı Olsun Diye Burada Paylaşalım...

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

Kronos

ANTİK ANADOLU MİMARLIĞI TAŞ ÇEŞİTLERİ

Okunmamış mesaj gönderen Kronos » 25 Tem 2009, 16:24

Anadolunun coğrafya haritasının çok yönlü görünümü olmasına rağmen yapıların kurulmasında ele alınan ve kullanılan taş çeşitleri oldukça kısıtlıdır.Doğasal görünüm içinde yer yer yarılmış kaya toplulukları arasında yükselen Anadolunun yerel yapısına büyük bir katkısı olan ve hemen hemen her yerde görülen kurşun rengi kireç yığışımları özellikle göze batar.

Bu kireç yığışımlarından yontulan taşlar bol sayıda kullanımış olup bunların sık sık kaya anıtı olarak işlendiğide görülür.

Troyada hemen hemen yalnız açıkda duran gözenekli kireç taşı kullanılmıştır.ancak her tabakada aynı türden kireçtaşı görülmeztam tersine sertlik derecesi ve katışıma göre belirli ayrılıklaırn olduğu gözden kaçmaz.Taş ocaklarının üst tabakalarından yontulmuş olan yumşak ve hava etkilerine dayanıksız olan türler sadece Roma çağı yapılarının temellerinde görülmüştür.Daha eski yerleşme tabakalarında sürekli olarak daha sert bir kireçtaşı kullanılmıştır.Buna karşılık bu eski tabakalarda mermere rastlanmaz çünki mermer ancak Roma yapılarında Temel üstü yapı bölümlerinde kullanılmıştır.

Kireçtaşı ocağı

Resim
Boğazköyde kireçtaşı çok sert kurşun rengine bakan beyaz hemen hemen kristalleşmiş ve gözenekli olmayan bir katışım olarak kentin kapsadığı alan içinde her yerde bulunur ve bütün yerleşme tabakaları için kolaylıkla sağlanan bir gereç olmuştur.

Kireçtaşının çeşitli dönemlerde bir başkalık gösterdiği saptanmamıştır.Üst yer tabakaları yumuşak tebeşirimsi bir dokuda olan Cerablus'da bu az dayanıklı taş Erken ve Orta hitit çağlarında hç bir zaman yapıların önyüzünde kullanılmamış tam tersine bu taşa yanlız duvarların içinde dolgu gereci olarak rastlanmıştır.Daha geç dönemlerde ise (özellikle erken klasik çağ ve Bizans çağında ) herhangi bir zarara uğrayabilecek bölümlerde bile bu taşın kullanıldığı görülmektedir.

İşlenmesi kolay olduğundan ve büyük parçalar olarak yontulabildiğinden kapı söveleri yalancı kapılar ve pencere yatay söveleri için yararlı bir gereç olmuştur.

Eski dönemlerde ise mermer çeşitleri ve sert kireç taşının işlenmesiyle yetinliliyordu.Yumşak kireç taşının görüldüğü yerlerde duvarların kesinlikle geç bir dönemde yapılmış olmalarını kabul etmek gerekirki buda bir yerde soysuzluğu aşma örneğidir.

Cerablus ve Tel Halaf kireçtaşlarının yapıların ön yüzlerinde kullanılmasının nedeni ise bu açık renkli taşın koyu renkli bazalt ile birbirne yakışmasıdır.

Hitit yer döşeme

Resim


Breccia (doğal çimento ile kaynaşmış kırıntılardan oluşmuş kütle ) denilen taş Cerablus ve boğazköyde duvarların içini doldurmak üzere kullanılmış olup yapıların ön yüzlerinde görülmez.

Troya ve boğazköyde çok az sayıda kum taşına yapı gereci olarak rastlanmıştır.Thermi koruma duvarları kayağan taştan ( arduvaz) yapılmıştır.

İlk oluş zamanlarındaki yanadağ devinimleri anadolu yarımadası ve kuzey suriyede büyük püsürük kütle adaları oluşturmuşlardır.öyleki yeryüzünde hiç bir ülkede püsürük kayalar ve çöküntü kayaları bu derece birbirlerine yakın olarak yan yana gelmemişlerdir.

Püsürük kaya üzerine inşaa edilmiş Tokat Kalesi

Resim


Anadoluda genellikle trakitler ( tüf ve andezit ), kuzey Suriyede ise basalt ve diyoritler ağır basmaktadır.Trakit konileri hiç bir bağlantıları olmadan bir yayla,yada koyak içinde birden bire yükselikler Dik ve tırmanılmaz yamaçları dolayısı ile geç dönemlerde kale ve hisarların kuruluşunda aranılan yerler olmuşlardır.

Trakit üzerine inşaa edilmiş afyon kalesinden görüntü.

Resim

Kültepede duvarlar büyük yanardağ taş parçalarından ( özellikle andezit ) yapılırken, boğazköy yakınında bulunan ve kolaylıkla erişilebilen andeziti kullanılmaktan kaçınılmıştır.

Basalt anadoluda yalnız gavurkalede kullanılmıştır.Kuzey Suriyede ise basalt ve diyorit en çok sürüm buluan taşlardır.Yapıların özenle yapılması gereken bölümlerinde olduğu gibi,örneğin merdivenler heykellerin ve orthostat kabartmalarının büyük bir bölümü,bu taşlardan yapılmış olup,hemde kireçtaşının kolaylıkla çıkartılabileceği,buna karşılık basalt taşının çok uzaklardan getirildiği bölgelerde bile bu durum değişmemiştir.Aynı yapıda basalt ve kireçtaşının yan yana kullanılması,bunlardan ilkinin değerli bir gereç olarak geçerli olduğunu açıkca ortaya koymaktadır.

Yeşimlisi renkte ve çok sert bir taş olan diyorit,taş ve çevre yapıbölümlerinin belirtilmesinde ( örneğin kült odaları ) kullanılmıştır.


KONU İŞLENME TARİHİ : 25 TEMMUZ 2009 SAAT 16:26

JOVİYANUS
PROFESYONEL
PROFESYONEL
Mesajlar: 884
Kayıt: 29 Haz 2009, 02:40

Re: ANTİK ANADOLU MİMARLIĞI TAŞ ÇEŞİTLERİ

Okunmamış mesaj gönderen JOVİYANUS » 26 Tem 2009, 22:04

emeginize saglık çok faydalı bilgiler.2 defa okudum.sygılarımla
izinsiz kazım yapmaktan,işaretleri tarumar etmekten kaçınalım.

Kullanıcı avatarı
tuareg
PROFESYONEL
PROFESYONEL
Mesajlar: 31
Kayıt: 30 May 2009, 23:04

Re: ANTİK ANADOLU MİMARLIĞI TAŞ ÇEŞİTLERİ

Okunmamış mesaj gönderen tuareg » 03 Ağu 2009, 14:36

ilk fotodaki vadi'nin tam olarak yerini bilen var mı? Türkiye'de mi? Gidip görmem lazım. Teşekkürler.

Okan
Mesajlar: 909
Kayıt: 29 May 2009, 22:52

Re: ANTİK ANADOLU MİMARLIĞI TAŞ ÇEŞİTLERİ

Okunmamış mesaj gönderen Okan » 19 Ağu 2009, 21:39

teşekkürler güzel paylaşım
OrTAmıN bİtTİği YeRDe BiZ BaşlARIz TarZImıZ içİN ÖlüR ŞekLİmİZ İçiN YaŞArıZ..Kullanıcı avatarı
Azadi_DersiM
Mesajlar: 431
Kayıt: 24 Haz 2009, 13:48
Konum: Yüksek
İletişim:

Re: ANTİK ANADOLU MİMARLIĞI TAŞ ÇEŞİTLERİ

Okunmamış mesaj gönderen Azadi_DersiM » 19 Ağu 2009, 22:29

çok harika bir paylaşım tşkler abi... özellikle resimlerden kireçtaşı ocagına bayıldım valla...

Cevapla

“ARKEOLOJİ” sayfasına dön